Každý sedmý člověk, který se živí většinou rukama, žije v menším městě a po finanční stránce se má dobře. Truhlář Zbyněk Nyč z Náchodska je typický zástupce tradiční pracující třídy. „Celá naše rodina pochází z Borového, ze sousední vesnice, kde po staletí žila. Tady se toho naštěstí moc nemění,“ popisuje, jak vnímá změny své krajiny.
Místní lesy podle něj zůstávají beze změny. Jen z polí, kde se dřív hospodařilo, jsou dnes louky. V obecném měřítku podotýká, že chování člověka k přírodě se vždy nějak projeví. „Člověka a přírodu od sebe nejde oddělit, prostě se to děje a člověk k tomu přispívá. Já se k tomu snažím přispívat co nejmíň, přestože některé věci nejdou zvrátit,“ dodává Nyč.
Potvrzuje tak výsledky šetření průzkumu pro Český rozhlas, který ukázal, že až 92 procent lidí z tradiční pracující třídy si myslí, že se klima mění, i když u sebe v okolí zásadní dopady nevidí. Podle výzkumu také každý člověk z tradiční pracující třídy vyprodukuje přes 4,5 tuny oxidu uhličitého ročně, což je mezi ostatními společenskými třídami průměr. Celý průzkum najdete ZDE
Řemeslník Nyč si je vědom, že životnímu prostředí sám nepřispívá například používáním auta. Bez něj by se však při své práci jen těžko obešel. Právě kvůli dopravě mají muži podle sociologického průzkumu větší uhlíkovou stopu než ženy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab