Pikantní průběh měla tento týden hra o nového ministra pro vědu, výzkum a inovace. „Na Seznam Zprávách se objevilo, že Pavel Tuleja publikoval v takzvaných predátorských časopisech. To je velice podivuhodná informace, neboť obsahuje několik zásadních otazníků. Proč tak najednou ze dne na den se objevila zpráva, že možný ministr Tuleja publikoval nějaké texty v časopisech, které nejsou považovány údajně odbornou obcí za relevantní a dostatečně seriózní? Proč to o panu Tulejovi někdo nepředhodil v době, kdy byl rektorem Slezské univerzity, což bylo v období, do něhož ty publikace spadají? To je dost náhoda, že to vyplulo právě v době, kdy měl nastoupit do ministerské funkce,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský s tím, že je divné, že nikdo až dosud nepoložil otázku, jak mohla tuto funkci zastávat Helena Langšádlová.
Přitom se v osobě někdejší provozovatelky penzionu rozhodně nejednalo o odbornou autorku nebo vědkyni. „Možná její nejvyšší vědeckou činností bylo sepsání závěrečné práce při vysokoškolském studiu, ale kdo ví. Znám člověka, který jí tu práci vedl, tak si umím představit, jakým způsobem ta práce vznikala. Ale nebudu nic naznačovat, jak říkal Smoljak v jednom cimrmanovském monologu: ‚My nesmíme ani naznačovat‘. Ale každý si může položit vedle sebe akademickou kariéru pana Tuleji, jehož osobně neznám, a protože se pohybuji v jiných oblastech než on, tak neposoudím míru kvality jeho odborných textů. Nicméně jsou jich desítky po celém světě a doposavad to nikoho nenapadlo zkoumat. Až teď, co vystřelila z funkce paní Langšádlová. Mně se tahle souhra okolností nějak nezdá,“ přiznává mediální analytik.
Mydlení schodů, od pětikoalice solidaritu čekat nelze
Pozastavuje se i nad tím, že se článek odvolává na seznam takzvaných predátorských časopisů. „Ovšem když se na něj podíváte, tak si všimnete, že u mnoha z názvů je poznámka, že tento časopis je evidován v příslušné kategorii, v příslušné databázi odborných textů, takže není predátorský nebo ho lze těžko nazvat predátorským v tom smyslu, v jakém se tady používá. Navíc jsem v tom seznamu knihovníka University of Colorado Jeffreyho Bealla nenašel některé časopisy, o nichž vím naprosto jistě, že by se daly charakterizovat jako predátorské, přičemž tam chybí. To na mě působí jako výběrový blacklist někoho, kdo se někomu jinému nelíbí, zatímco jiní, kteří se chovají stejně nebo hůř, na něm nejsou. I to samo o sobě je pochybné. Zkrátka a dobře mně to celé přijde velice ošklivé a nevkusné,“ podotýká Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník