V čl. 6 Listiny základních práv a svobod, vyhlášené usnesením předsednictva České národní rady č. 2/1993 Sb. jako součást ústavního pořádku České republiky, se na konci odstavce 4 doplňuje věta „Právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon“.
Většina senátorů hlasovala pro tento návrh. Ze 74 přítomných senátorů hlasovalo pro návrh 54 členů horní komory, proti bylo 13 senátorů a zdrželo se 7.
Spojený senátorský klub ODS a TOP 09 hlasoval jednohlasně pro přijetí návrhu. V klubu Starostů a nezávislých se objevili jak příznivci, tak odpůrci tohoto návrhu. Totéž platí i o všech dalších senátorských klubech. Pirátka Adéla Šípová, která v senátním obvodě Kladno porazila Jiřího Diestbiera a usedla na jeho židli, hlasovala proti návrhu.
Někdejší člen horní komory parlamentu Jiří Dienstbier (ČSSD) se na ně proto zlobí.
„Krajně pravicoví aktivisté dosáhli svého. Mají slovo zbraň v ústavním textu. Většina senátorů populisticky nebo z nedostatku odvahy podlehla jejich tlaku a schválila nesmyslnou novelu Listiny základních práv a svobod. Právo lidí bránit svůj život třeba i se zbraní se tím nijak neposílilo. Změna nezakládá žádné právo na držení zbraně. Evropské právo má stále přednost před národním právem, takže ČR bude mít stále povinnost převzít do svého práva jakoukoliv budoucí evropskou regulaci držení a obchodování se zbraněmi. Senát dnešním rozhodnutím zbytečně snižuje svou legitimitu v roli ochránce,“ vypálil naštvaný Jiří Dienstbier na sociální síti Facebook.
A zatímco se Jiří Dienstbier zlobí, spolek Liga Libe, který dlouhodobě prosazoval ukotvení práva bránit se se zbraní v ruce do Ústavy, slaví. „A poslední dnes - Jiříkova pohádka na dobrou noc... Bylo, nebylo...,“ zaznělo od spolku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp