V době, kdy se blíží druhé výročí invaze na Ukrajinu, přehodnotilo Maďarsko svůj odmítavý postoj k přísunu finančních prostředků na Ukrajinu.
Vedoucí představitelé Evropské unie se ve čtvrtek dohodli na balíčku rozpočtové pomoci pro Ukrajinu ve výši 50 miliard eur, čímž zajistili financování Kyjeva na příští čtyři roky a překonali několikatýdenní odpor maďarského premiéra Viktora Orbána. Rozhodnutí přichází na pozadí obav z ohrožení bezpečnosti Evropy ze strany Ruska.
Dohoda o pomoci Ukrajině byla uzavřena poté, co malá skupina vedoucích představitelů přesvědčila maďarského premiéra, aby se vzdal svého veta ohledně balíčku finančních prostředků. Ve čtvrtek ráno si ho vzaly stranou špičky EU společně s německým kancléřem Olafem Scholzem, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou, uvedl server Seznam Zprávy.
Na posledním summitu EU v prosinci Orbán neochotně povolil, aby Ukrajina získala status kandidátské země EU.
Deník Financial Times na začátku týdne uvedl, že by bruselští úředníci mohli „zasáhnout maďarskou ekonomiku“, pokud se Orbán rozhodne znovu zablokovat podpůrný balíček pro Ukrajinu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská