ParlamentníListy.cz
» Aréna » Monitor » „Došlo na Zemanova slova. Největší nepřítel je koaliční partner.“ Babiš se rozohnil v Jablonci a prozradil své nejhorší poznání z politiky
„Došlo na Zemanova slova. Největší nepřítel je koaliční partner.“ Babiš se rozohnil v Jablonci a prozradil své nejhorší poznání z politiky
23.09.2017 14:05 | Zprávy
REPORTÁŽ „Většině lidí, kteří jsou v politice, nejde o řešení, o to dělat pro lidi. Jim jde hlavně o to, aby tam byli. Aby byli ministři, cestovali a podobně. To je pro mě nejhorší poznání z politiky,“ prozradil Andrej Babiš na besedě v Jablonci. „Jsme jedna z nejméně zadlužených zemí v Evropě. Proto také říkám, že nechceme jít do eurozóny. Je dobře, že máme korunu. Nechť se eurozóna reformuje. Ať řeknou pravdu. Když říkají, že Řecko není bankrot... Je to bankrot. Zbankrotovali čtyřikrát. Odepsali 100 miliard eur,“ upozornil Babiš.
reklama
Do krásně zrekonstruovaného sálu jabloneckého hotelu Praha dorazil v pátek odpoledne Andrej Babiš s kandidáty hnutí ANO do voleb v Libereckém kraji. Podávala se káva a koblihy a Andrej Babiš rozprávěl o své knize O čem sním, když náhodou spím. „Psalo ji 150 lidí dva roky. Inspiroval jsem se v roce 2015, když jsem byl u památníku Tomáše Bati ve Zlíně, nepřekonatelného podnikatelského vzoru. Je to vize České republiky 2035 pro naše děti. Neobjevili jsme Ameriku. Vše, co tam je, jsme mohli mít, kdyby v lednu 1990 šli naši politici na stáž, jak budovat tržní ekonomiku,“ vysvětlil.
„Ve dvacátých letech minulého století jsme byli bohatší než Rakušané, Italové nebo Holanďani, produktivnější než Němci. Byli jsme v první desítce nejbohatších zemí světa. Hospodářský růst byl vyšší než má dneska Čína. Baťa, Škoda, ČKD, Koh-i-noor, Tatra, Jawa, Zbrojovka. Byli jsme v první lize. Už v ní nejsme,“ upozornil. Pak vyjmenoval, co všechno jsme mohli mít, kdybychom se šli v roce 1990 poradit do světa – většinový systém jako v Americe, přímou demokracii jako ve Švýcarsku, rychlejší železnice, dálniční síť. „Nejsou to žádné politické kecy, je to skvělá knížka,“ ohodnotil publikaci, kterou Babiš před volbami rozdává, kde se dá. „Baťa takovou napsal v roce 1937. Od revoluce nikdo nic takového nenapsal. Psali to lidé, co tomu rozumějí. Je to vize, jak to mohlo fungovat,“ doplnil.
Základ je bezpečnost našich lidí
Pak se věnoval programu hnutí ANO, který je podle něj mnohem lepší než ten ze září 2013, kdy ho dělali na poslední chvíli. „Základ je bezpečnost našich lidí. Chceme se také angažovat v bezpečnosti v Evropě a skutečně bojovat za to, aby se uzavřela vnější hranice Evropské unie, aby se zastavila nelegální migrace. Aby NATO bylo konečně také aktivnější. Není možné, aby libyjský vůdce vyzýval svoje kámoše, aby útočili na italskou armádu bojující proti pašerákům migrantů. A dnes už jde o migranty jen z černé Afriky,“ vypozoroval.
Dále se zaměřil na potraviny. „Dlouhodobě všichni kupují půdu. My jsme po revoluci řekli, že všechno si dovezeme. Podle toho to vypadá. Jsme soběstační v mléku, podojí se ho 2,7 miliardy litrů. Třicet procent se ho vyveze. Potom se divíme, že dovážíme 50 procent másla. Soběstačnost ve vepřovém máme 45 procent, v ovoci a zelenině 20 a 30 procent, bramborářská velmoc už dávno nejsme,“ vyjmenoval. Proč to tak je? „Protože tady nebyla strategie soběstačnosti. Naši politici místo toho, aby dali vyšší dotace na brambory, ovoce a zeleninu, řekli – dáme všem stejně. Každý český zemědělec dostává stejné dotace na hektar. On si rozhodne, jestli tam dá obilí, nebo řepku. A proč je tam dává? Protože kdyby dělal brambory, zeleninu, ovoce, náklady jsou násobně vyšší,“ vysvětlil.
Vládu je potřeba řídit. Podle Babiše se tak nedělo. „Jediní, kdo od revoluce tady řídili vládu, byli Klaus a Zeman. Neříkám tím, že to řídili dobře. Ale řídili ji, měli nějaký respekt. V koaliční vládě došlo na Zemanova slova, že největší nepřítel je koaliční partner,“ uvedl. Myslel tím ČSSD. „Vyvrcholilo to tím, že jsem dostal z vlády padáka. Asi proto, že jsme skončili druzí nejlepší v Evropě ve veřejných financích. Měli jsme obrovský přebytek, snížil jsem zadlužení o 70 miliard, předložil 118 zákonů. Myslím, že lidé tam udělali víc práce, než všichni před námi,“ pochválil sebe i své spolupracovníky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.