Drábek je na svobodě, dál lže a ještě chce kandidovat. Velký kritik exministra nemlčí

15.01.2014 14:52 | Zprávy

Horké chvilky zažívají pracovníci, či spíše pracovnice úřadů práce. Rekordní nezaměstnanost přivádí do těchto míst stále více lidí. Situaci úřednicím příliš neulehčil ani „nový“ systém výplaty sociálních dávek zavedený za exministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka.

 Drábek je na svobodě, dál lže a ještě chce kandidovat. Velký kritik exministra nemlčí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása

„Ani po dvou letech se tento systém v ceně dvou miliard korun navzdory práci přesčas a další mimořádné snaze státních úředníků nepodařilo plně zprovoznit. Nakonec koncem minulého roku tendr na jeho pořízení ocenil antimonopolní úřad tím, že ono veledílo zakázal používat,“ povšimla si Lenka Kadlecová, předsedkyně klubu ČSSD v Libereckém kraji. „Nepřinesl nic nového, jen více práce pro úřednice, které v menším počtu zpracovávaly čím dál víc narůstající počet lidí špatným systémem,“ vypozorovala pro ParlamentníListy.cz. 

Drábek však svůj systém hájí i dnes. „Ano, jednodušší a populárnější je nedělat nic. V takovém případě by MPSV platilo dál monopolnímu dodavateli jím nadiktované ceny. Změnou systému výplaty sociálních dávek se jen v roce 2012 ušetřilo 10 miliard korun. Zároveň se podle oficiálních údajů Eurostatu snížila míra ohrožení chudobou v naší zemi. Výsledky jsou jasné. Ani stokrát opakovaná lež o údajně předražených systémech to nemůže změnit,“ domníval se.

Podobné výroky rozčilují bývalého pravicového politika Václava Krásu. „Je až frustrující pana Drábka poslouchat,“ zmínil. IT služby měly podle prováděcí smlouvy stát jen 107 milionů. „Dodatky se však jejich cena zvýšila na 1,6 miliardy. Cena služby tak pětinásobně převyšuje cenu samotných licencí,“ upozornil. „Strůjce výše uvedených věcí je však pravděpodobně nepostižitelný a pořád dokola vykládá svoji lež. Dokonce  se prý připravuje na volby do Evropského parlamentu. Na jeho příkladu lze jasně poukázat na náš pokřivený pohled na činy jednotlivce. Politik, který způsobí obrovské škody na veřejných rozpočtech, destabilizuje funkčnost systému a statisícům lidí negativně vstoupí svými činy do jejich životů, není nijak postižen,“ povzdechl si.

Nemáme pro vás kolonku. Někde si půjčte

Řeč čísel je jedna věc, druhou jsou konkrétní lidské příběhy. Kadlecová například poukazuje na ten, který vyslechla od jedné nastávající mladé maminky. „Chybí nám pro vás kolonka, někde si půjčte,“ popsala sociální demokratka, s jakou zprávou odešla mladá žena, když si šla žádat o sociální dávky. „Jiná paní měla větší štěstí. Když ji propustili z práce, tak se pro ni nějaká kolonka sice našla, ale složenka se někde zatoulala. Obě ženy tak prožily vánoční svátky bez jediné koruny a s poštovní schránkou plnou upomínek. A podobných příběhů je mnohem více,“ uvedla sociální demokratka z České Lípy ParlamentnímListům.cz.

A zamýšlí se nad příčinou, proč lidé nedostávají včas sociální dávky. „Dalo by se to pochopit, kdyby náš stát neměl peníze. Třeba kvůli nějaké živelné katastrofě. Ale tak tomu není. Peníze jsou – ne sice tolik jako v nejbohatších zemích – ale je jich dost na to, aby ministerstvo dostálo svým závazkům,“ upozornila.

Drábkův systém se ani při enormní snaze nepodařilo pořádně zprovoznit

Kde je tedy hlavní problém? Podle Kadlecové je jádro pudla v systému výplaty sociálních dávek. „Drábkův systém“ v ceně dvou miliard se totiž nepodařilo navzdory práci přesčas a další mimořádné snaze státních úředníků pořádně zprovoznit. Navíc koncem roku tendr na jeho pořízení „ocenil“ antimonopolní úřad tím, že ono veledílo zakázal používat. „Pokuta, pokud vím, ještě nepadla, ale to je, obávám se, jenom otázka času,“ upřesnila.

Úřadům tedy podle Kadlecové nezbývá než se vrátit ke starému systému. Což ovšem není záležitost jednoho kliknutí myší. „Je nutné software znovu naistalovat a hlavně aktualizovat údaje v něm. Takže opět přesčasy a zbytečná práce. A hlavně z kolonek začínají `vypadávat` lidé a jejich osudy,“ zmínila.

Stres na úřadech práce – méně pracovnic na více lidí

Původní systém, ke kterému se nyní úřady vracejí, dlouhá léta fungoval. „Už před rokem jsme viděli, co nastalo po zavedení systému nového. Nyní se situace opakuje. Děvčata pracují 14 a více hodin denně včetně víkendů, aby do systému vložila data. Přesto se ne všechno stíhá. Je to zbytečně stresující nejen pro zaměstnankyně úřadů práce. Drábkův systém nepřinesl vůbec nic nového. Informační systémy jsou mnohem dražší, než on deklaroval,“ sdělila Lenka Kadlecová ParlamentnímListům.cz.

Připomíná také, že za Drábkova panování nad ministerstvem řadu zaměstnankyň úřadů práce propustili. „V menším počtu se zpracovávalo čím dál víc lidí špatným systémem,“ okomentovala.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

15:05 „Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

Bývalý francouzský eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton se vytasil s ostrým prohlášením. Při p…