Generál ve výslužbě Ryan poznamenal, že odpálení balistické střely schopné nést jadernou hlavici na město Dnipro na Ukrajině bylo především politickým gestem, kterým se Putin snaží říct, že Západ eskaloval napětí, když Ukrajincům dovolil použít rakety dlouhého doletu proti cílům v Rusku a on jako ruský prezident jen musel reagovat.
„Dalším důvodem, proč mohl Putin použít tuto zbraň, je to, že se mohl rozhodnout, že kromě chřestění jadernými šavlemi potřebuje ještě něco udělat, aby ovlivnil americké (ale i evropské) politické rozhodování o budoucnosti války, o podpoře Ukrajině a případná jednání. … Použil zbraň s dostřelem přes 5000 kilometrů, kterou lze tedy použít proti téměř jakémukoli cíli v Evropě a ve Spojeném království. Je to zpráva Evropě, nejen o jejich podpoře Ukrajině, ale také o schopnosti a ochotě Ruska ovlivňovat politiku související s obranou a bezpečností daleko za hranicemi Ukrajiny,“ poznamenal Ryan.
A quick, strategic assessment of Putin's use of the Oreshnik missile in a strike against #Ukraine. In short, this was a political strike not a military one. 1/10 ?? pic.twitter.com/WgSmxQsRFU
— Mick Ryan, AM (@WarintheFuture) November 22, 2024
„V současné době neexistují žádné způsoby, jak čelit této zbrani. Rakety útočí na cíle rychlostí 10 machů, to je 2,5-3 km za sekundu. Jsme připraveni na jakýkoli vývoj. Pokud o tom někdo stále pochybuje, neměl by. Vždy odpovíme,“ zdůraznil Putin, kterého citoval server Kyiv Independent. „V bojových podmínkách byl proveden test jednoho z nejnovějších ruských raketových systémů středního doletu. V tomto případě s nejadernou hypersonickou verzí balistické střely,“ pokračoval prezident Ruské federace.
Justin Crump, generální ředitel a zakladatel poradenské společnosti Sibylline v oblasti rizik, řekl BBC, že Moskva pravděpodobně použila úder jako varování, a poznamenal, že raketa, která je rychlejší a pokročilejší než ostatní v jejím arzenálu, má kapacitu vážně narušit protivzdušnou obranu Ukrajiny.
Polský premiér Donald Tusk řekl, že válka vstupuje do rozhodující fáze – s reálným rizikem globálního konfliktu. Maďarský premiér Viktor Orbán mezitím řekl, že Západ by měl brát varování Vladimira Putina „vážně“, protože Rusko „zakládá svou politiku především na vojenské síle“.
Fabian Hoffmann, odborník na obranu a doktorandský výzkumný pracovník na univerzitě v Oslu, serveru Kyiv Independent sdělil, že by byl „extrémně šokován, kdyby tento raketový systém měl více než 10 % nových dílů“. „Myslím, že v podstatě jen rozebrali RS-26 nebo ji prostě kanibalizovali a pak dali dohromady tuto novou střelu s několika vylepšeními a novým nátěrem,“ dodal. Server připomněl, že RS-26 je raketa vyvíjená kolem roku 2011, která byla úspěšně otestována v roce 2012. Měla by mít dosah 6 tisíc kilometrů a má jít o mezikontinentální střelu.
Zástupce americké administrativy, který si přál zůstat v anonymitě, konstatoval, že „Ukrajina odolala bezpočtu útoků z Ruska, včetně raket s výrazně většími hlavicemi, než má tato zbraň“.
Jenny Mathersová, docentka mezinárodní politiky na Aberystwyth University, konstatovala, že Putinovi už docházejí způsoby, jak odstrašit západní partnery Ukrajiny od další podpory Ruskem napadené země. „Putinův problém spočívá v tom, že mu docházejí způsoby, jak předat toto poselství, vzhledem k tomu, kolikrát on a další vysocí ruští představitelé varovali před určitými způsoby jednání… a naznačovali strašlivé důsledky, ale pak omezili eskalaci války na stále větší brutální útoky na ukrajinské civilní obyvatelstvo a infrastrukturu,“ poznamenala docentka.
Stávající situace prý není tak horká. „Zachovejme chladnou hlavu. … Máme zavedený mechanismus. Říká se mu eskalační žebřík se spoustou kroků, kterými je třeba projít mezi chrastěním jaderných šavlí nebo jaderným zasíláním zpráv, což se nyní děje, a prvním jaderným použitím preemptivního kroku,“ řekl listu Kyiv Independent Mathieu Boulègue, vedoucí pracovník think-tanku CEPA. „Ruské vedení není sebevražedné. Ve chvíli, kdy začnou v jaderné eskalaci zacházet příliš daleko, bude to pro ruský režim konec,“ vyjádřil svůj názor analytik..
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák