Pane Řího, jaký je váš názor na rozhodnutí ČNB zvýšit úrokové sazby a co to znamená pro občany České republiky?
Je to jasný vzkaz nám všem. ČNB má na starosti udržení nízkoinflačního prostředí. Logicky tak reaguje na současnou inflaci 4,1%, která nepochybně i přes zvýšení úroků dále poroste. Zvýšení úroků omezí ekonomické aktivity obyvatel i podniků, pochopitelně s negativním dopadem na vývoj HDP. Jinak to nešlo. Je to i vzkaz pro vládní duo Schillerová – Maláčová. Že ani jedna z těchto dam nechápe, že nám buď naše peníze požere inflace, nebo prostě zchudneme tím, že HDP klesne nebo poroste pomaleji, že jiná volba prostě neexistuje, je ukázkou, jak nekompetentní lidé ve vedení těchto ministerstev jsou. U paní Maláčové zvlášť, že by dále chtěla inflaci živit naprosto neadekvátním zvyšováním platů ve státní sféře. V ekonomii se tomu říká peněžní iluze.
Inflace je ale ještě složitější problém, který naše centrální banka možná zvládne přibrzdit, ale jejíž vývoj je dán ne v tuto chvíli ani tak domácí poptávkou (byť tou samozřejmě také), ale hlavně cenami nejrůznějších komodit ve světě a covidem porušenými logistickými procesy. Následky epidemie tady potom vytvářejí synergický efekt s politikou Evropské unie, které se říká Green Deal, a rostoucími cenami emisních povolenek. Rostou ceny elektřiny a dalších energetických komodit a ty se nám do inflace propíšou, ať už chceme nebo ne. Vedlejším produktem bude ztráta konkurenceschopnosti evropských firem, otázkou je jen, jak moc fatální.
Kterých dopadů Green Dealu se tedy nejvíce obáváte?
Jeden dopad už tu máme, a to je strmý růst cen energetických komodit. Na ceny elektrické energie nyní výrazně působí růst cen emisních povolenek. Pokud jde o tzv. Green Deal, tady lidé možná zatím vůbec netuší, co se na ně v Bruselu za asistence našich politiků přichystalo. A bohužel brzy pocítí jeho první reálné dopady v účtech za elektřinu. Ropa a plyn budou následovat, stejně jako postupné zdražování individuální dopravy, tak aby byla nákladově srovnatelná s elektromobilitou. S tím budou přicházet další defekty v ekonomice, které zatím neumíme ani odhadnout, třeba výpadky v dodávkách elektrické energie, omezená mobilita obyvatel a mnohé další. A vzhledem k výsledku německých voleb se nyní ani nedá očekávat, že by Evropská unie v zelené politice zařadila zpátečku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AZy
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.