Praha se tak připojuje k iniciativě Milada 70: Zavražděna komunisty. „Je to teprve 70 let, kdy komunisti po lživém procesu popravili nevinnou ženu, a tenhle strašlivý zločin dodnes bagatelizují. Z dnešního pohledu se to zdá neuvěřitelné a jakoby z jiného světa, ale tato skutečnost nesmí být nikdy zapomenuta, aby se nemohla opakovat,“ uvedl pro Lidovky.cz Michal Gregorini ze sdružení Dekomunizace.
Právě Gregorini stojí za připomínkovou iniciativou Milada 70: Zavražděna komunisty spolu s šéfem Centra současného umění Dox Leošem Válkou, ředitelem Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřejem Boháčem a Markem Vocelem z MVP events.
K iniciativě se tak jako Praha mohou připojit i ostatní města, instituce i jednotliví obyvatelé. Města mohou odvysílat zvukovou koláž z procesu nebo vyvěsit plakáty s Miladou Horákovou, to vše je k dispozici na webu iniciativy.
Magistrát Prahy chystá nahrávku vysílat v sobotu 27. června v 10.35 a poté ještě čtyřikrát každou hodinu. Velkoplošné plakáty Milady Horákové s nápisem „Zavražděna komunisty“ budou podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana na desítkách budov k vidění až dva týdny. V Museu Kampa navíc ve spolupráci s historikem Petrem Blažkem proběhne venkovní výstava.
Milada Horáková byla jedinou ženou zavražděnou v politických procesech 50. let a stala se symbolem boje proti komunistickým zločinům v Československu. Horáková byla obviněna z velezrady a spiknutí a odsouzena k smrti. Proti tomu protestovaly i světové osobnosti v čele s Albertem Einsteinem. Horáková byla popravena 27. června 1950.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma