„Imigrace? Vždyť Evropa potřebuje půl milionu IT odborníků“. Ivan David popsal, co se vážně tvrdí v Bruselu

25.07.2023 23:17 | Komentář

„Snaha snad přijímat prakticky každého migranta,“ komentoval poslanec Evropského parlamentu za SPD Ivan David unijní reformu migrační politiky v pořadu Aby bylo jasno. Kritizoval Fialovu vládu, která může za to, že se veřejné finance dostávají do kritického stavu, kabinet se podle něj chová, jako „když si otcovrah stěžuje, že je sirotek“.

„Imigrace? Vždyť Evropa potřebuje půl milionu IT odborníků“. Ivan David popsal, co se vážně tvrdí v Bruselu
Foto: archiv
Popisek: MUDr. Ivan David, český psychiatr. Za politické hnutí SPD byl zvolen poslancem Evropského parlamentu

V České republice se podle Davida pohlíží na unijní reformu migrační politiky, kterou zablokovalo Polsko a Maďarsko, jako pseudo problém zejména do doby, než do Česka přišel příval Ukrajinců, ale pseudo problém to nikdy nebyl. „Množství imigrantů, kteří přicházejí z Afriky a z Blízkého východu zejména, vůbec neustává. Dokonce se místy zesiluje, na některých místech v Evropě je to opravdu zásadní problém. Oni volají po solidaritě a chtějí, aby se o jejich problémy někdo rozdělil,“ uvádí.

Důležité podle něj je, že se přestává mluvit o ilegální imigraci. „Je snaha legalizovat jakéhokoli imigranta, který není snad už od pohledu nějaký agresivní fanatik nebo zločinec. Takže se tvrdí, že Evropa potřebuje talenty. Pracovník Komise, který to přišel českým poslancům vysvětlovat, argumentoval tím, že Evropa nyní potřebuje půl milionů IT odborníků, které nesežene jinak než pomocí imigrace. Takže ten problém je stále živý, stále se o tom hovoří. Je snaha přijímat prakticky každého, mají se v tom maximálně angažovat neziskové organizace, které mají na hranicích dbát na to, aby přílivu imigrantů nebyly kladeny překážky,“ glosuje David vývoj na eurounijní úrovni v otázce migrace.

Komise nevidí, že Evropská unie není cílem migrace mozků, ale cílem migrace chudých?“ zajímala se dál moderátorka Jana Bobošíková. „Já si myslím, že je to ani příliš nezajímá. Přece známe mentalitu úředníků, kteří se snaží vyhovět těm, kteří rozhodují o jejich další kariéře. Snaží se vyhovět poptávce, je jim lhostejné, jaké to bude mít důsledky,“ vysvětluje europoslanec.

Premiér Petr Fiala (ODS) kritizoval odmítavý přístup Maďarska a Polska, které migrační reformu zablokovaly. David k tomu dodává, že sílí tlaky na zrušení práva veta. „Hlasovalo se o tom před dvěma týdny, byla to několikátá rezoluce, která obsahovala, co všechno a proč by mělo být hlasování většinově. Z České republiky proto hlasovali lidovci, TOP 09 a zástupci Starostů, pan poslanec Polčák, paní Maxová ze socialistů a Piráti, ostatní ze zdrželi nebo byli proti, jako SPD například. Ta snaha o většinové hlasování se prosadila a samozřejmě proto hlasují zejména velké státy, jejichž zástupcům překáží, že někdo brzdí jejich iniciativy,“ uvádí Ivan David.

Ivan David se také zastavil u úřadování vlády premiéra Petra Fialy. „Ta současná koalice vypadala před volbami jaksi velmi homogenně ve svém postupu, ale když bylo dosaženéo toho cíle, že mají v Poslanecké sněmovně většinu, tak jsou zřejmé rozpory mezi nimi. Bylo to moc roztomilé, když jsem naposledy byl v televizi Prima na besedě europoslanců, tak se tam do sebe pustili zástupci jednotlivých koaličních stran, takže to bylo až k smíchu,“ podotkl.

SPD kritizuje vládní opatření, zdražování a kroky vlády vůči penzistům. „Pokud současná vládní koalice zdůrazňuje, že existuje kritický vztah a je třeba být konstruktivní k jejím návrhům, je potřeba říct, že oni mají vysoký podíl na té nepříznivé situaci, mně to skoro vypadá, jako když si otcovrah stěžuje, že je sirotek,“ podotkl na adresu vládní pětikoalice. „Oni jsou viníky té situace z velmi značné části, málokteré zemi v Evropě se podařilo dosáhnout takového snížení životní úrovně jako právě této vládě. Nesmyslně utrácí a plánuje další výdaje a současně se snaží škrtit v sociální oblasti a jinde,“ uvedl, že je třeba šetřit na výdajích státu. „Je otázka, zda je v tuto chvíli namístě nakupovat zbraně, které nevypadají jako zbraně určené k obraně státu. Myslím, že i investice do tzv. zeleného údělu jsou nesmyslné,“ dal za příklad.

Věnoval se také posledním průzkumům, kde SPD vzrostly preference, volilo by ho před deset procent občanů. Průzkum ale také ukázal, že se SPD začíná drolit voličské jádro, zde byl pokles z 8,5 procenta na šest procent. „To, co spojuje členy SPD, je především dlouhodobá nespokojenost s vývojem v naší společnosti. Z toho vysoký podíl našich voličů jsou lidé, kteří mají velmi radikální názory a mají představu, že je potřeba ihned něco dělat, což je pravda. Pokud se ale pohybujeme jako demokratická strana, tak těžko můžeme organizovat puče, defenestrace, pumové útoky. Část voličů hledá radikálnější řešení, ale ve skutečnosti naskakují na radikální rétoriku, která má daleko k realitě,“ vysvětluje člen předsednictva tohoto SPD Ivan David, že se musejí respektovat demokratická pravidla.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Životní úroveň se nám snižuje už roky, tato vláda s tím nic nedělá, ale co jste udělali nebo hodláte dělat vy proto, aby se zvýšila?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Migrace, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePutin z Putimi , 26.07.2023 8:40:24
Já se domnívám, že by stačilo, kdyby se tihle příchozí "inženýři" dali využít alespoň jako instalatéři, zámečníci, elektrikáři, kominíci, ....... Za celý svůj život jsem v praktickém životě nepotřeboval IT odborníka, ale všechny výše uvedené profese.

|  8 |  0

Další články z rubriky

„My studenti máme strach,“ naříkala na Orbána a Fica. Účastník roku 1989 jí to vysvětlil

18:35 „My studenti máme strach,“ naříkala na Orbána a Fica. Účastník roku 1989 jí to vysvětlil

Vyděšená studentka přišla na besedu o 17. listopadu, kterou pořádal v Plzni Český rozhlas. Bála se, …