„Jako deci vody v litru nafty.“ Profesor Beran vytáhl hrozivé číslo k vakcínám. Padlo ve Sněmovně

01.02.2025 19:07 | Monitoring

Zachránila vakcína proti covidu svět, nebo její překotné zavedení do praxe přivodilo řadě lidí zdravotní komplikace? A jak postupovat dál? O zdravotních dopadech proticovidové vakcinace diskutovali odborníci 27. ledna v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Záznam zveřejnil projekt Inovace Republiky.

„Jako deci vody v litru nafty.“ Profesor Beran vytáhl hrozivé číslo k vakcínám. Padlo ve Sněmovně
Foto: Hana Brožková
Popisek: Demonstrace Chcípl pes. Někteří účastníci se vysvlékli na protest proti ministru zdravotnictví Válkovi. Ten totiž řekl, že když bude povinné očkování, připoutá se nahý ke sněmovně

Epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran v diskusním panelu v sídle Poslanecké sněmovny uvedl: „Objevily se publikace a informace o tom, že některé šarže vakcíny proti covidu obsahují vyšší množství DNA, přibližně 470krát vyšší. Hodnota, která je povolená, je 10 jednotek. A v těch šaržích vyšetřených v laboratořích, kde se to provádělo, v Austrálii, Německu, ve Francii, ve Spojených státech, se zjistilo, že to množství bylo až 470krát vyšší. Je to, jako kdybyste měli v litru nafty 1 deci vody. A ta stanoviska, která se objevují po Evropě od jednotlivých státních institucí, říkají, že to vůbec nevadí, nic si z toho nedělají, a tak já bych chtěl znát stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv k této problematice, jestli tedy občané mají být znepokojení tím, že ve vakcíně je stanoveno nějaké množství a to je 470krát překročeno, anebo jestli by se mohla tahle norma zrušit a vůbec to tam neuvádět, když to ničemu nevadí.“

Proč nezkontrolujeme rizikové šarže?

Tomáš Boráň, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) odpověděl, že se sledují stanovené limity a zbytková DNA ve vakcínách. „Je to bráno jako nečistota, tudíž pokud limity jsou překročeny, tak by to nemělo být tou úřední laboratoří propuštěno. Ale nemyslím si, že v šaržích v Evropě nebo v České republice by mělo být nadlimitní množství nečistot.“

Imunoložka Zuzana Krátká navrhla: „Nebylo by úplně od věci vzít ty šarže, o kterých my tvrdíme, že jsou rizikové, a požádat referenční laboratoř, aby stanovila DNA příměsi ve vzorcích.“

Ředitel SÚKL Boráň však návrh odmítl, protože to podle něj není možné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Naďa Borská

Senioři jsou jediná skupina, která od 2020 netratila

A není to snad pravda? Vždyť pracujícím klesají zejména kvůli inflaci mzdy, zatímco důchodcům důchody rostou. Komu je dorovnávám příjem tak jako důchodcům? Netvrdím, že máme hodit důchodce přes palubu, nezaslouží si to, ale cožpak si my ostatní zasloužíme takové mzdy? My třeba o důchodců navíc nemám...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jednat. Okamžitě! Trump šlápnul do pedálů a EU má zpoždění, udeřil senátor Hraba

10:25 Jednat. Okamžitě! Trump šlápnul do pedálů a EU má zpoždění, udeřil senátor Hraba

Prezident Donald Trump je ve funkci už čtvrt roku. Co všechno za tu dobu stihl? Vede celní válku, zk…