Prázdné regály, chybějící potraviny nejsou v některých britských obchodech nic neobvyklého. „U mé kamarádky na severu Anglie nemají ovoce a zeleninu. Ovoce a zelenina došly jako první. Dřív bývaly dodávky i odpoledne, ale už skončily,“ popisuje česká žena žijící v Londýně s tím, že se jedná o lokální záležitost.
„Nejdřív neměli toaletní papír, pak zase mouku. Stává se, že u nás na severu Londýna přijdete do normálního velkého obchoďáku a připadáte si jako za komunismu. Jeden druh výrobku přes celý regál. Nebo jdete do drogerie a tam chybějí mycí prostředky a prací prášek,“ pokračuje Češka s tím, že někdy dojde i maso.
Původní zdroj ZDE.
Jindy je problém sehnat balenou vodu. „Teď jsme asi čtrnáct dní byli bez vody. Psali jsme si navzájem: ‚Hele, tady ji zrovna mají, jeďte si nakoupit.‘ V Británii je totiž kohoutková voda docela hnusná, takže když ji nefiltrujete, nepijete ji. Všichni si kupujeme balenou,“ dodává.
Potraviny je těžké sehnat i v dražších řetězcích, kam chodí nakupovat například i královská rodina, i zde se stane, že chybí polovina ovoce a zeleniny.
„Doteď byla taková hojnost, že se zdálo, že nelze vyčerpat,“ dodává s tím, že nedokáže identifikovat, kde nastal problém, jestli je to kvůli brexitu, nebo koronaviru. „Asi jde o kombinaci obojího,“ uzavírá.
Někteří lidé proto nakupují i potraviny pro přežití v extrémních podmínkách, jako jsou vysokonutriční tyčinky a podobně, aby přežili těžké doby, které přijdou.
Kromě potravin však chybí i benzín, který nemá na pumpy kdo rozvážet. „Nikdo z nás benzín nemá. Voláme si tipy, kam ho zrovna dovezli, a vždycky je tam dlouhá fronta. Když mají děti kroužky, ten, kdo zrovna benzín má, je všechny nabere a funguje jako autobus,“ líčí Češka, jak část britské společnosti dnes funguje v běžném životě.
I po této zkušenosti by podle ní hrdí Britové opět zvedli ruku pro brexit, pokud by se měli znovu rozhodovat. „Lidé si říkají, že je to dočasné a brzy to bude dobré. Nebouří se, jen si dávají tipy a čekají, jak se to vyřeší,“ dodala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.