Pánové mimo jiné debatovali o Národním institutu pro zvládání pandemie, o jehož zřízení rozhodla vláda Petra Fialy. Podle Smejkala je třeba vybudovat důvěryhodnou instituci, která tady přetrvá příštích sto let.
„My si musíme zvyknout na to, že politici nemusí respektovat odborná doporučení, ale zároveň by měli říct, jaká jsou a pak říct: děkujeme, tohle můžeme, tohle nemůžeme, tady musíme zohlednit třeba finanční otázku nebo sociologickou záležitost a podle toho to udělat. To se nám zatím nepodařilo, tak doufejme, že se to povede tady. Prostě to furt zkoušíme,“ svěřil se divákům Smejkal.
„My musíme vybudovat ten institut, který tady přežije covid, jako je CDC v Americe, nebo Kochův institut v Německu,“ vysvětloval dál.
Hostomský vyjádřil pochybnosti, že zřízení takové instituce má smysl.
„Čím více lidí, čím více komisí, tím to rozhodování bude, nechci říct úplně rozplizlejší, ale moc si od toho neslibuju. Ale já jim chci dát šanci, i když těch 33 lidí, já vlastně nevím, kdo to je,“ poznamenal Hostomský.
- Celý duel naleznete zde
Pánové se poté shodli na tom, že koronavirus nezmizí, ale zpomalí, stane se z něj relativně běžné onemocnění, u něhož nebude nutné vyhlašovat plošné karantény či lockdowny. Smejkal ale okamžitě varoval, že zrušit karantény už teď by mohlo v konečném důsledku vést k zahlcení nemocnic, čemuž je třeba zabránit.
„Já to uznávám, ale my už dva roky neslyšíme nic jiného,“ ozval se Hostomský. „Já si myslím, že po těch dvou letech už máme spoustu jiných přístupů. Já jsem trochu zklamaný z opatření vlády, které jsem naprosto fandil, volil jsem ji a tak dále. Ona začala fantasticky, když řekla, že nebudeme prodlužovat nouzový stav, ale teď, co se začalo s tím testováním všech, prostě plošně dvakrát týdně, tak z mého pohledu to jsou vyhozené peníze do kanálu a přitom má teď vláda problémy v rozpočtovém provizoriu najít půl miliardy, aby se konečně koupil lék od Pfizeru Paxlovid, protože prostě v kapitalismu kvalitní věci holt musíte zaplatit, tak na to peníze nejsou, ale peníze na to, aby se promarnily v testech, jsou,“ zlobil se Hostomský.
Smejkal okamžitě oponoval, že kdyby se od počátku testovalo dvakrát týdně jak ve firmách, tak na školách, tak se nemusely vyhlašovat lockdowny, které jsou mnohonásobně dražší než testování. „My jsme se tenkrát hádali ještě s Babišovou vládou, aby se testovalo dvakrát týdně, slyšeli jsme, že na to nejsou peníze. A pak jsme tu měli lockdown,“ připomněl Smejkal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.