Jak zjistil Deník N či Aktuálně.cz anebo Respekt, BIS na začátku března varovala vládu, že čínská ambasáda od začátku ledna organizovala hromadné skupování roušek a respirátorů, ve kterém se angažovali i čínští krajané v Čechách. „Cílem bylo nakoupit co největší množství pomoci pro koronavirem zkoušenou komunistickou velmoc a poslat je domů. Statisíce roušek, respirátorů či ochranných plášťů nyní v Česku kriticky chybí a Ministerstvo zdravotnictví se je naopak pokouší nakoupit v Číně. Za ceny, které jsou často několikanásobkem běžných předkrizových,“ píše Aktuálně.
Mluvčí BIS Šticha se zdržel komentářů. I když premiér Babiš v únoru zadržel ochranný materiál pro účely českého zdravotnictví, Číňané v Česku dle Aktuálně skupovali ochranný materiál v lékárnách a pak ho letecky odesílali do Číny. V nakupování se prý angažovaly i krajanské organizace napojené na komunistickou stranu Číny a údajně je vývoz zdravotnických pomůcek z Čech spojen i se skladem v Lovosicích, ve kterém bylo zabaveno velké množství roušek a respirátorů.
Zjištění tří periodik už vyvolalo reakce. Ozval se například senátor Václav Hampl: „To je geniální: nejdřív v tichosti u nás vykoupit ochranné prostředky a pak nám je s velkou slávou, přirážkou a za poklonkování vlády a prezidenta prodat zpátky. Jak prosté, milý Watsone!“
Přisadil si také cestovatel Dan Přibáň: „Čína organizovaně a tajně ‚rabovala‘ české zásoby roušek a respirátorů. Jejich nedostatek je tedy z určité (zřejmě velké) části výsledkem tichých aktivit Číny u nás.“
„Čína i po průšvihu se SARS stále podporovala trhy s divokými zvířaty, kde nákaza vznikla. Čína prokazatelně nějaký čas tutlala informace o viru, a to jak před zahraničím, tak svými občany, což rozhodně nepomohlo zastavení šíření nákazy. Čína následně přijala naši pomoc, za což se nám odvděčila tím, že odsála naše zásoby bezpečnostního materiálu, načež nám prodala nový,“ tvrdil.
A prohlásil: „Čína nám nepomáhá, ani nás nezachraňuje, Čína dělá to, co je nejlepší pro vládnoucí dynastii Číny. Vítání jejich ‚pomoci‘ na letišti čelnými představiteli státu je ostuda. A je třeba připomenout, že i národní hrdina v červeném svetru se stejně jako pan velitel krizového štábu svým dílem zasloužili o upevňování vlivu Číny u nás.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas