Předevčírem se na CNN Prima News europoslanec zvolený za SPD Hynek Blaško vyjadřoval k maďarskému zákonu o vzdělávání dětí, který činitelé Evropské unie považují za diskriminační vůči menšinám. Postup EU považuje jednoznačně za nemístný, nemá prý suverénnímu státu právo něco diktovat, rozhodně ne takovýmto způsobem. Odsouzení v europarlamentu prosadily nejsilnější frakce v EP. „Já to považuji za nemístný tlak na premiéra Orbána a Maďary jako takové,“ uvedl Blaško. Také namítal, že zákon není diskriminační a slouží k tomu, aby se ve školách „nepropagovaly jiné sexuální orientace“.
„Těm dětem krademe dětství. Proč jim zatěžujeme jejich myšlení takovýmito věcmi? Na to mají dost času. Do svých patnácti let se o tom může mluvit doma v rodině, tak, jak to prosazuje Orbán. Nikoho nepotlačuje. A to, že zakazuje, aby do těch škol chodili různé nevládní organizace a duhoví aktivisté a vykládali tam věci, na které ty děti mají čas, nekraďme jim dětství,“ vyzýval europoslanec SPD.
Jeho oponent, europoslanec TOP 09 Jiří Pospíšil, však trval na tom, že zákon diskriminační je, mladí lidé, kteří zjišťují, že mají menšinovou orientaci, by prý měli mít nárok na informace a podporu. A navíc, Orbán prý smíchal do jednoho zákona homosexualitu a pedofilii. Blaško označil Pospíšilova slova za zavádějící, neboť dítě má plné právo se ptát na problematiku svých rodičů, což je o dost lepší, než kdyby informace získávalo od „duhových aktivistů“.
Moderátor se ještě otázal na směšování homosexuality a pedofilie, zda tím lze argumentovat. „Já jsem jeden z lidí v této republice, kterému pedofil zavraždil syna. A jestli si někdo myslí, že srovnání takovéto věci nekulhá, tak bohužel. Já bych si to s ním klidně rád vyměnil,“ načal citlivé téma. Pedofil Antonín Novák znásilnil a zavraždil Blaškova syna v roce 2008.
Dále mínil, že EU nemá právo zasahovat do vnitřních záležitostí členských států. „Autority toho státu vědí, co dělají, vycházejí z určitých analýz, které vedou k tomu, že přijaly zákon takový, jaký přijaly,“ řekl a dodal, že po roce 1989 byl v Československu zrušen zákon o trestnosti homosexuality. (Byl zrušen již v roce 1961, následně byla roku 1990 homosexualita zrovnoprávněna s heterosexualitou, pozn. red.) „Vyšli jsme vstříc jako společnost. A teď se na to podívejte, jak to vypadá. Neustále zvyšují svoje požadavky, neustále musíme strpět, že se díváme na televizi a tam musí být zástupce menšin. Tady nikdo žádné menšiny nepotlačuje. Ale já jim také nestrkám pod nos svou orientaci. A já si prostě nepřeju a spousta lidí si nepřeje, abychom s tím pořád byli konfrontováni.“
Pospíšil namítl, že pokud mladý člověk zjistí, že na jinou orientaci se vztahuje zákon o trestání pedofilů, tak usoudí, že s nimi má něco společného. A to u něj prý povede k psychickým problémům, možná i k sebevraždě. Nemluvě o tom, že pokud prý mladí lidé nebudou o jiných orientacích vzděláváni, tak to povede k šikaně a k tmářství. Prý se nejedná o propagaci, ale o informování o jiných orientacích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas