Do souboje o post prezidenta pro rok 2023 se přihlásilo 21 kandidátů. Ministerstvo vnitra teď do 25. listopadu přezkoumá, zda uchazeči o Hrad splnili všechny zákonné podmínky. Podle druhého českého prezidenta Václava Klause se o Hrad uchází řada „lunatiků“.
„Je spousta lunetiků, kteří netuší, co funkce prezidenta obnáší. Myslí si, že to mohou zkusit. Někteří to dělají z recese, někteří to dělají jenom proto, aby se zviditelnili, někteří to dělají proto, že je to pro ně předstupněm například kandidatury do Senátu, protože najednou se ve svém okolí stanou poměrně známými. Já jsem skoro chtěl na toto téma říct hlavně svůj zásadní odsudek. Můj zásadní odsudek proti přímé volbě prezidenta. Já si myslím, že to byla tragická chyba, že to bylo vychýlení našeho systému, že to byl svévolný zásah do tohoto systému před zhruba deseti, jedenácti lety," sdělil Klaus. „Vychýlení našeho ústavního systému je tímto velmi špatné a výsledkem jsou ti kandidáti, kteří tam jsou. My máme přece systém nepřímé demokracie, nikoliv přímé demokracie," uvedl Klaus v rozhovoru pro CNN Prima News.
Europoslanec TOP 09 Jiří Pospíšil ve vysílání CNN Prima News konstatoval, že i kandidáti - lunatici k demokracii patří. Přímá i nepřímá volba mají podle Pospíšila své výhody a nevýhody. „A nevypovídají nic o kvalitě demokracie v dané zemi,“ upozornil Pospíšil s tím, že nejde ani tak o systém volby, jako spíš o to, jaká osobnost se nakonec prezidentem stane. Miloš Zeman pojal svůj prezidentský úřad ofenzivně, jiný prezident by mohl jednat jinak.
Podle Klause ale bylo zavedení přímé volby prezidenta chybou, i když lidem se možnost volit si prezidenta líbí.
„Zájem je o leccos. Ale jde o to, jestli tento způsob volby může generovat potenciálně dobré kandidáty. A já si myslím, že nemůže. My to také vidíme na těch kandidátech. Já souhlasím, že takzvaně nejsou lidi. Neboli není nějaký zřetelný a viditelný a jasný kandidát. Mělo by se hlavně vycházet z toho, že prezidentská funkce je potenciálním vyvrcholením celoživotní politické kariéry člověka. Ten člověk musí mít za sebou něco zásadního a tadyhleto, že se člověk sám volí, vybírá, že se sám přihlašuje, je popřením tohoto principu, a proto já jsem z toho velmi smutný. Prezidentství je vyvrcholení politické kariéry, ne pokus o její nastartování. A to, co se stalo dvakrát v poslední době na Slovensku..." podotkl Klaus.
Z tohoto pohledu považuje za jediného relevantního kandidáta Andreje Babiše, který fakticky vstoupil na politické kolbiště v roce 2013, takže v době lednové prezidentské volby už bude mít 10 let zkušeností s pohybem v nejvyšších patrech české politiky. Napřed v roli ministra financí, posléze v roli premiéra a teď v pozici nejsilnějšího opozičního politika.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.