„Média to zatajila.“ Mohl být mír mezi Ruskem a Ukrajinou? Zcela jinak

19.04.2024 11:11 | Zprávy

Politolog Ivan Katchanovski z univerzity v kanadské Ottawě o válce na Ukrajině mluví jako o „zástupné válce“, na jejímž pokračování má zájem především Západ a západní média proto příliš neinformují o pokusu Rusů a Ukrajinců uzavřít mír. Vedoucí programu pro východní Evropu a vedoucí výzkumný pracovník pro Ukrajinu z Polského institutu mezinárodních vztahů Daniel Szeligowski nabídl zcela jiný pohled. Napsal, že Ukrajina a Rusko nikdy nebyly blízko mírové dohodě. Především kvůli tomu, že Rusové o absolutně žádnou vážně míněnou mírovou dohodu nestáli.

„Média to zatajila.“ Mohl být mír mezi Ruskem a Ukrajinou? Zcela jinak
Foto: Repro X
Popisek: Scénář ofenzivy na Dněpro a Záporoží

Na počátku března 2024 prestižní americký list Wall Street Journal upozornil, že na počátku ruské agrese proti Ukrajině, především v březnu 2022, ruský prezident Vladimir Putin stál o uzavření míru s Ukrajinou. Ale míru za ruských podmínek, který by např. z ukrajinské armády učinil takřka bezzubé těleso. Americký magazín Foreign Affairs teď přinesl o mírových vyjednáváních nové podrobnosti. A vzbudil tím novou diskusi.

Politolog Ivan Katchanovski z univerzity v kanadské Ottawě o válce na Ukrajině mluví jako o „zástupné válce“, ve které někteří aktéři nestojí o mír. Ač se prý schylovalo k jednáním mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskym a ruským prezidentem Vladimirem Putinem, v jednu chvíli na Ukrajinu dorazil tehdejší britský premiér Boris Johnson a naznačil vládě na Ukrajině, že Putinovým slibům nelze věřit a bude lepší bojovat dál.

Tehdejší britský premiér podle Ukrajinců prý tenkrát přinesl 2 jednoduché zprávy.

„Putin je válečný zločinec, je potřeba ho ždímat, a ne s ním vyjednávat. Zadruhé, pokud je Ukrajina připravena s ním podepsat jakékoli dohody o zárukách, pak Západ není.“

Ivan Katchanovski promlouvá

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Chtít jakékoli bezpečnostní záruky od zemí NATO, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKarle , 19.04.2024 11:38:11
tak to může jen tupý slintající ...... A to včetně členů NATO, kteří bylo přijati jen kvůli ziskům amerických firem - jako ČR.

|  17 |  0

Další články z rubriky

10 tisíc, nebo 30 tisíc měsíčně? To je jedno. Neruda brání Fialu

21:35 10 tisíc, nebo 30 tisíc měsíčně? To je jedno. Neruda brání Fialu

Spor na sociálních sítích mezi publicistkou Apolenou Rychlíkovou a právníkem Robertem Nerudou vyvola…