„Motivace k cenzuře? Nechtějí, aby si lidé mohli stěžovat!“ Robejšek napadl staré elity

12.12.2023 18:37 | Monitoring

Politolog a ekonom Petr Robejšek je přesvědčen, že elity v Česku, ale i jinde v Evropě, jsou zcela odtrženy od reality obyčejných lidí. Elity politické, mediální i podnikatelské podle něj vytvořily pakt, do kterého odmítají pustit kohokoliv nového, aby se udržely u moci. Nové politické strany jsou pak tímto paktem dehonestovány, protože znamenají ohrožení. Podle Robejška už nelze na elity spoléhat a lidé se o sebe musí postarat odzdola. „Když reprezentace nefunguje zdola nahoru, tak musí napřed začít fungovat dole, mezi námi. Je potřeba, aby se lidé dole začali starat o to, aby jejich společnost tam dole fungovala,“ tvrdí Robejšek.

„Motivace k cenzuře? Nechtějí, aby si lidé mohli stěžovat!“ Robejšek napadl staré elity
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Petr Robejšek

Robejšek v rozhovoru pro Radio Universum popisoval, jak se elity politické spojily v jeden elitářský celek s elitami mediálními a podnikatelskými. I proto prý současným elitám vlastně moc nevadí stále rostoucí omezování svobody slova.

„Z historie politického chování známe, že intelektuálové se přizpůsobí nejsnáze. Třeba i brilantní hlavy se stanou poplatnými, protože si myslí, že nemají jinou možnost, nebo ji objektivně nemají, protože se jinak neuživí. Takže pro mě z toho vždycky nakonec vypadne materiální zájem, kterému podlehnou ti, kteří se jinak živili právě tím, že byli investigativní, kritičtí a nepohodlní,“ říká Robejšek, že novináři primárně hledí na svůj zisk.

„To je prostě bolest naší doby, že se úlohy jednotlivých institucí demokratického státu posunuly. Politické strany už dnes nejsou odlišitelné podle toho, že obsluhují nějakou klientelu nebo že se snaží pomoci uskutečnit nějakou ideologii. Média už se nepoznají podle toho, že tamto je pravé, tamto levé, tamto je zcela nezávislé, toto má nižší, tamto vyšší úroveň – ale vlastně nám nabízejí v různých odstínech, ale pořád tu samou kaši,“ má jasno Robejšek.

A že stejně tak to funguje u podnikatelů, kteří nás zrovna tak zahlcují všemožnými produkty, které často nemají ani velký smysl, ani skutečný přínos, ale lidé to stejně koupí. „Prostě člověk, který je zmechanizovaný a socializovaný v konzumní společnosti, tohle všechno se sebou nechá dělat,“ upozorňuje Robejšek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svobodný svět, tedy Západ, vykládal Fiala. Pak ho potěšil Mitrofanov

10:52 Svobodný svět, tedy Západ, vykládal Fiala. Pak ho potěšil Mitrofanov

Premiér Petr Fiala na konferenci Bezpečná budoucnost zdůraznil, že klíčem k ochraně Evropy je sprave…