„Musíme je vyhladovět. Nesmí se dostat k penězům!“ Jourová v Davosu mezi dalšími řečníky

19.01.2024 19:17 | Monitoring

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová na Světovém ekonomickém fóru v Davosu prohlásila, že dezinformace jsou bezpečnostní hrozbou dnešního světa a je potřeba proti nim tvrdě zasáhnout. Jourová na panelu s názvem „Bránit pravdu“ zároveň ubezpečila, že všechny kroky Evropské komise jsou činěny po pečlivém zvažování, protože za každou cenu musí být vždy zachována svoboda slova a svoboda názorů. Svůj díl na tom podle ní má politické prostředí, kde usvědčení ze lži už není překážkou k pokračování v politické kariéře.

„Musíme je vyhladovět. Nesmí se dostat k penězům!“ Jourová v Davosu mezi dalšími řečníky
Foto: Youtube: World Economic Forum
Popisek: Věra Jourová na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

Jourová na Světovém ekonomickém fóru popisovala, jak Evropská unie chce bojovat s dezinformacemi a jak obecně chce zlepšit informační systém v unijním bloku. „Dezinformace jsou bezpečnostní hrozbou, možná si to mnozí neuvědomují, ale je to součástí ruské vojenské doktríny. Oni chtěli zahájit informační válku a nyní jsme v jejím epicentru, dezinformace jsou totiž mocným nástrojem,“ prohlásila na úvod.

„V Evropské komisi se soustředíme na to, abychom vylepšili systém, aby lidé dostávali správná fakta. Nemluvíme ale o názorech, samozřejmě neopravujeme ničí názory nebo jazyk. Jde čistě o fakta a my nyní přijímáme sérii opatření, aby lidé měli přístup k faktům a mohli si udělat vlastní názor na základě faktů,“ řekla eurokomisařka pro hodnoty a transparentnost.

Systém má podle Jourové pět základních stavebních kamenů. „Zaprvé potřebujeme profesionální a silná média a bezpečné prostředí pro novináře, aby mohli dělat svoji práci. To je součástí přijatých opatření v rámci Media Freedom Act. Druhou věcí je spolupráce s internetovými platformami, kde jde primárně o fact-checking. K tomu jsme se zavázali v rámci Nařízení o digitálních službách (DSA),“ vyjmenovala Jourová dvě základní opatření Evropské komise.

Třetí a velmi důležitá věc je prý zlepšení komunikace ze strany politiků. „Já si ještě pamatuji doby, kdy politici končili kvůli tomu, že byli zastiženi při lhaní. K tomu bychom se měli vrátit. Ale nejde jen o to, politici by měli také dezinformace vyvracet, i když to je složité,“ zmínila směrem k politickému prostředí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

JÁ SE BAVÍM,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseromanx01 , 20.01.2024 13:05:33
Pořád mají problémy, vždyť to je tak jednoduché. Pravda je to co se kryje s realitou. Dva roky nás těší jak sankce to Rusko položí. Pak se dočte od renomovaných západních ekonomů, Inflace 2,5, HDP 5%. Válku vyhrává Ukrajina a výsledek po dvou letech? A mohli bychom pokračovat. Nemohu nevzpomenout na heslo: máme se stále lépe a radostněji. A oni se diví, že už jim nikdo nevěří ani datum. FAKT SE BAVÍM.

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Putin ví, kde udeřit.“ Mrazivé varování z Německa

14:50 „Putin ví, kde udeřit.“ Mrazivé varování z Německa

Německý ministr obrany Boris Pistorius varuje před nebezpečím hybridní války vedené Ruskem proti Něm…