„My jsme říkali, že hořet bude.“ Senátor prozradil, proč České Švýcarsko chytlo plamenem

02.08.2023 17:30 | Monitoring

Senátor Zbyněk Linhart (nestraník za hnutí STAN) se celý život zabývá ochranou životního prostředí. V minulosti byl komunálním politikem v Krásné Lípě na Děčínsku. Ochrana přírody ve střední Evropě se podle něj má dělat společně s lidmi, s místními lidmi, ne proti nim. Řekl to v rozhovoru s moderátorem Lubošem Xaverem Veselým na XTV.cz.

„My jsme říkali, že hořet bude.“ Senátor prozradil, proč České Švýcarsko chytlo plamenem
Foto: senat.cz
Popisek: Zbyněk Linhart

Úvodem se Linhart vyjadřoval k otázce, zda v posledních letech není ochrana životního prostředí spíš móda než skutečné úsilí o ochranu planety. „Mnohdy to tak je. Samozřejmě, že v těch osmdesátých letech, když jsem vstupoval do českého svazu ochránců přírody, tak ta situace byla přesně opačná. Spíš jsme se snažili upozorňovat na věci, které se obecně moc nevnímaly. A teď si myslím, že je to přesně naopak. Že nejsme v situaci, kdy potřebujeme přesvědčovat veřejnost, vládu a další o tom, že je potřeba víc chránit a víc utrácet peníze. Někdy je to spíš opačně, že se z toho stala móda. Někdy tak trochu jako fetiš, někdy - hlavně také jde především o velké peníze, je to velký byznys, ale jsou to také velké dotace, ať už ty státní, nebo především ty evropské. Například z emisních povolenek a tak dále. Čili samozřejmě je to dneska už velké politikum, velké peníze, velký byznys," poznamenal Linhart. 

Zhruba před rokem probíhal v Národním parku České Švýcarsko rozsáhlý požár. Čeho to byl důsledek? „Těch věcí je víc. Obecně, když vysvětlují to, že bylo sucho, že změna klimatu, tak to je samozřejmě jedna část té pravdy. Druhá věc je to, že už dlouho, mnoho let předtím, tam kulminovala kůrovcová kalamita, jak na té saské straně, tak na české. Čili jsou tam desítky kilometrů suchého dřeva, jsou tam miliony kubíků suchého dřeva. A suché dřevo opravdu hoří, není to tak, že vědci vysvětlovali, že suché dřevo nehoří. Nevím, co tisíce let lidé přesně vědí. Takže ten důsledek byl potom i to, že se zanedbávala, a to totálně, prevence. Samozřejmě, že jsme zvyklí, že každoročně tam hoří. A také jsme na to upozorňovali, že hořet bude, a měli jsme se na to připravovat. Také v úvodu toho požáru, a to potom přiznali druhý den, mluvili o tom, že se snažili řízeně vlastně hasit, respektive to znamená někde ten požár nechat vyhořet. A jenom se to vymklo kontrole. Vzhledem k tomu, že jsme na to nebyli připraveni, nebyli jsme v regionu, bylo tabu nechávat hořet oheň, tak jak se nechává třeba v USA v národních parcích, nebo v Africe, to jsou území, která jsou tisíckrát větší. Takže to je věc, o které se možná dá mluvit, ale my jsme na to nebyli připraveni. Bylo ohromné sucho. Ohromné množství suchého dřeva a hodně velký vítr. Z toho vznikl ten požár, který byl nebývalých dimenzí a trval vlastně téměř měsíc a důsledky vidíme dodnes," dodal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

16:05 Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

Německo je karikaturou demokracie – exprezident Václav Klaus zkritizoval ve vysílání XTV změnu němec…