„Náš hlavní soupeř jsou média.“ Babiš byl v Praze zlý na novináře a jmenoval
23.03.2025 9:45 | Reportáž
Před volbami se podle expremiéra Andreje Babiše musí hnutí ANO vypořádat s ostrou kampaní, která nevede jen z vládních stran, ale též z médií. „Náš hlavní soupeř není pětikoalice, náš hlavní soupeř jsou média — Seznam Zprávy, Novinky, Právo. Stále něco lžou,“ upozornil při páteční debatě v pražských Řepích. Slova premiéra Fialy o válce pak označil za „strašení“ s cílem vlády „zdůvodňovat, proč obere důchodce a nedá peníze na školy a na výzkum“. „Putin díky bohu není schopen dobýt ani pět kilometrů,“ reagoval na vládní „strašení Ruskem“ a zdůraznil, že je důležité, abychom byly v NATO a spolupracovaly s USA. Došlo i na vládní „zákaz polštiny“.
Foto:
Radek Kotas
Popisek: Andrej Babiš na debatě s občany v pražských Řepích
reklama
Předseda Rady Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství a bývalý ministr školství Robert Plaga páteční debatu ve sportovním centru v Řepích odstartoval tématem školství. „Pokud chcete, aby učili ti nejlepší z nás — a to snad chcete, aby byla výuka kvalitní — tak je musíte zaplatit,“ zdůraznil, že je potřeba podporovat učitele finančně, aby byla školství kvalitní.
Problémem dle Plagy rovněž je podfinancování univerzit, a to i s ohledem na to, že české vysoké školství čeká v následujících třech letech růst uchazečů z důvodu silných populačních ročníků. „Musíme přidat vysokým školám. Ale ne na cokoliv,“ zmínil, že by měly peníze směřovat na podporu oborů, kde je nedostatek absolventů a stát by měl zvýšené balíky peněz vysokým školám udělovat na základě potřeb určitých profesí. Jmenoval například školní psychology, matikáře, fyzikáře, ale též jaderné fyziky či inženýry.
Současného ministra školství Mikuláše Beka pak kritizoval za „vykostění“ zákona, který by zajistil větší dohled nad kvalitou českých vysokých škol a nastínil též možnou revizi manažerského modelu řízení vysokých škol.
Expremiér Andrej Babiš navázal s poznatkem, že dle něj je úplně nejlepší systém vysokého školství ve Spojených státech, kdežto naše školství neprodukuje profese, které potřebuje stát či privátní sektor. Uvedl, že v mnoho krajích zcela chybí jakákoli zdravotnická fakulta či potvrdil Plagova slova, že je potřeba, aby stát po vysokých školách požadoval určité profese. „Když jsem byl premiérem, tak přišli zástupci vysokých škol s tím, abychom jim dali peníze, ale ten dosah státu na to, koho a jak vzdělávají, je už potom slabší,“ řekl.
Vyzdvihl též potřebu podporovat české startupy či podporu či domácí krypto průmysl, který označil za důležitý sektor. „Myslím si, že je důležité, aby všichni věděli, že hnutí ANO je pro všechny generace a ne — jak nás pomlouvají — že jsme jenom pro staré,“ doplnil.
Podle Plagy je též důležité propojení škol s praxí, avšak tak, aby školy uzavíraly konkrétní smlouvy s konkrétními firmami. „Já si totiž pamatuji, jak se to řešilo, když jsem studoval a polovina studentů na hospodářské politice přinesla podepsaný papír z nějaké firmy, že mají hotovou praxi. A v té firmě nebyli nebo tam nosili šanony a když to zjednoduším, tak tam zametali dvůr,“ zdůraznil, že je potřeba školy kontrolovat, zda praxe opravdu probíhají a nejsou jen na papíře.
Recept na bydlení
Došlo taktéž na problematiku nedostupnosti bydlení, která se dotýká nejen studentů. „V rámci bydlení máme skvělý program, ale nechceme ho říkat dopředu, protože by to od nás zase opsali, a navíc by nás pak ještě celý půlrok zkoušeli novináři,“ pronesl k problémům s drahým bydlením Babiš a byť nechtěl specifikovat, v čem tkví recept na řešení z dílny jeho hnutí ANO, přiblížil, že by se díky němu výrazně mohlo urychlit stavební řízení.
„Spočívá to v tom, že pokud dneska stavební řízení trvá 6 let, tak my, myslím, máme recept na to, že by to trvalo velice krátce. Možná půl roku,“ zaznělo z úst expremiéra.
„Ten problém tady je, že nejsou byty, jelikož když je něčeho málo, tak je to drahé. Musíme se vrátit k tomu, co kdysi fungovalo, a to, že byly podnikové byty, že stát stavěl koleje… Dneska studenti bydlí po garsonkách a tady v Praze je garsonka za 18 tisíc, ve Frenštátě za 12 tisíc a tak dále,“ vyjádřil se šéf hnutí ANO k situaci v bydlení s tím, že se musí zrychlit stavební řízení, aby mohly stavět rychle privátní firmy. Oblast, v níž by pak dle jeho názoru měl stavět i stát, je bydlení pro vojáky a složky integrovaného záchranného systému. Pomoci by to dle Babiše například mohlo i s aktuálním nedostatkem vojáků, který se dle něj nedaří současné vládě řešit.
„To je to nejdůležitější, protože mladí lidé nemají kde bydlet na vysoké škole anebo potom, když si chtějí založit rodinu,“ zdůraznil dále a za hlavní aktuální priority označil právě bydlení a energie.
„To bychom chtěli. A hlavně, prosím vás, my jako hnutí kandidujeme v českých sněmovních volbách. Tady v našem prostředí od rána do večera, je válka, válka, Rusko, Ukrajina a Trump. My chceme mluvit o problémech v naší zemi… Novináři se nás stále ptají: ,A co říkáte na to, co řekl Trump?' Ale nikdo se nás neptá na to, co se děje v naším země,“ pronesl a odkázal například na návrh nových pravidel pro školní stravování zejména z pera resortu ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), které by mohly znamenat, že by děti na školách nově měly masitá jídla pouze dvakrát do týdne a s výjimkou ryb by pak na ně čekaly už jen vegetariánské či veganské pokrmy.
„Tahle vláda vlastně tři a půl roku mluví jenom o válce v Ukrajině. My chceme mluvit o České republice,“ dodal expremiér.
Náš hlavní soupeř není pětikoalice
Kde chce vzít hnutí ANO na změny ve školství finance? Dle expremiéra Babiše by mělo finance přinést například potlačení šedé ekonomiky. Připomenul zavedení Daňové kobry či elektronickou evidenci tržeb (EET). „Profesor (Tomáš) Havránek, který byl poradce (viceguvernéra a bankovní rady) v České národní banky, byl úplně nadšený, …, a v čase, kdy jsme 1. 12. 2016 zavedli EET, říkal, že byli v šoku, protože údajně skočilo HDP o 1,5 až 2 body. Proto si představte, jak to vypadá, když teďka většina ty tržby moc nevykazuje,“ pravil.
Dále je podle šéfa ANO nutné investovat i šetřit. „Kdybych se stal znovu premiérem, tak propustím okamžitě 300 lidí na Úřadě vlády. Rozpočet je tam o 500 milionů větší, než byl. Všude je plno zbytečných, protože pětikoalice samozřejmě musela dát ta koryta spolustraníkům,“ naznačil, že jde o „nepotřebné“ lidi, ale zároveň doplnil, že propustit kvůli zákonu o státní službě bude tyto „zabetonované“ úředníky nelehké.
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.