Otázka o budoucnosti a využití plynovodu se řadí mezi klíčové sporné body, na nichž se musí shodnout sociální demokraté (SPD), Zelení a liberální demokraté (FDP) jednající o nové vládě. Výhrady vůči Nord Stream 2 dlouhodobě projevuje FDP, ač ne tak výrazně.
Naopak sociální demokraté se v předchozí koaliční vládě s konzervativní unií CDU/CSU na výstavbě a dokončení 1200 kilometrů dlouhého potrubí na dně Baltského moře přímo podíleli a jeho spuštění podporují.
Zelení plynovod dodávající do Německa ruský plyn považují za nepřijatelný. Je podle nich „vážnou ranou pro ochranu klimatu“ a představuje prý „podporu Putina a jeho zkorumpovaných struktur“.
Po volbách ale Zelení ještě přitvrdili. „Tento plynovod, obzvlášť za současné cenové situace na trhu s energiemi, nepřispívá k energetické bezpečnosti Německa ani Evropy. Nord Stream 2 je od začátku namířen nejen proti Ukrajině, ale také proti společné evropské politice dodávek energií. Proto je podle mě špatné, abychom se touto cestou dostali do dalšího závislého postavení, které může vést k další krizové situaci, v jaké se nacházíme teď,“ prohlásila spolupředsedkyně Zelených a kandidátka strany na kancléřku Annalena Baerbocková.
Německo podle ní ohledně cen energií „nemá hrát s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poker“. Aby Rusko nemohlo využít plynovod k „vydírání“ a k umělému navyšování cen energií, dodavatelem plynu nesmí být podle ní stejná firma jako provozovatel plynovodu. Tím je nyní konsorcium Nord Stream 2 AG, který vlastní ruský státní koncern Gazprom.
Požadavek nezávislosti dodavatele a provozovatele ve společném prohlášení podporují také SPD a FDP. Potenciální koaliční strany se nyní musejí shodnout, jak k otázce dodávek ruského plynu budou přistupovat – zda vnímat záležitost jako hrozbu geopolitického konfliktu, nebo jako čistě byrokratické rozhodnutí. Zelení a do určité míry také FDP zastupují první možnost, sociální demokraté se přiklánějí k té druhé. Případem se již zabývá spolkový regulační úřad pro infrastrukturu v Bonnu, spadající pod ministerstvo hospodářství a energetiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.