Velkým tématem jsou od minulého týdne cla, která Trumpova vláda uvalila na dovoz do Spojených států. Hovoří se o obchodní válce, reciproční opatření chystá například Čína, na což Donald Trump reaguje tak, že pokud Čína tato opatření nezruší, tak americká cla na čínské zboží zvýší ještě víc. Čína Trumpa obviňuje z toho, že si dělá, co chce, z protekcionismu a z ekonomického zastrašování.
Evropská unie tvrdí, že by ráda vyjednávala a přišla od ní nabídka na vzájemné nulové sazby cel na průmyslové výrobky, tedy např. ocel nebo auta. Zároveň ale navrhla odvetná cla pro případ, že by Trump dohodu nepřijal.
Americký miliardář a správce hedgeového fondu Bridgewater Associates Raymond Dalio však varuje, že cla samotná jsou projevem hlubších procesů. A ačkoliv je jim oprávněně věnována velká pozornost a jsou správně připisována Trumpovi, tak těmto procesům, které vedly ke zvolení Trumpa, a tedy i k těmto clům, se dostatečná pozornost nevěnuje.
„Co je mnohem důležitější si uvědomit, je, že jsme svědky klasického rozpadu hlavních měnových, politických a geopolitických řádů. K takovému zhroucení dochází zhruba jednou za život, ale v historii k němu došlo mnohokrát, když panovaly podobné neudržitelné podmínky,“ říká.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.