„Nemůžete si dělat, co chcete.“ Soud EU nás odsoudil za uprchlíky. Hádejte, co na to Šojdrová

02.04.2020 12:34 | Zprávy

Soudní spor, který se táhl od migrační krize v roce 2015, má konečně své rozuzlení. Česko, Maďarsko a Polsko jsou dle Soudního dvora Evropské unie vinny tím, že neplnily své povinnosti, když nehlásily, kolik mohou přijmout migrantů z Řecka a Itálie. Nepomohly ani argumenty, že mechanismus přerozdělování nefungoval, nebo obava o bezpečnost. A už se ozvaly hlasy, že toto je další důvod pro czexit. Ale podle europoslankyně Šojdrové rozsudek potvrdil, že Česko není důvěryhodný partner. „Měli jsme možnost tomu předejít,“ lituje.

„Nemůžete si dělat, co chcete.“ Soud EU nás odsoudil za uprchlíky. Hádejte, co na to Šojdrová
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Čekající na oběd

Je tomu téměř pět let, co začala tzv. migrační krize, způsobená přívalem migrantů z převážně muslimských zemí. Jak si pamětníci jistě vzpomenou, Česko, Maďarsko a Polsko se tehdy proslavily tím, že kategoricky odmítly přijímat migranty, kteří do Evropy proudili přes Řecko a Itálii, jak rozhodla Evropská rada. Poměrně dlouho pak hořel spor, zda tím země porušily unijní právo. Později byly takzvané povinné kvóty zrušeny, což premiér Andrej Babiš označil za svůj velký politický úspěch v evropské politice.

Nicméně, odmítnutí se řešilo soudně u Soudního dvora Evropské unie. A dnes byla zveřejněna tisková zpráva o rozsudku, která mluví jasně. „Polsko, Maďarsko a Česká republika tím, že odmítly postupovat v souladu s dočasným mechanismem relokace žadatelů o mezinárodní ochranu, nesplnily povinnosti, které pro ně vyplývaly z unijního práva,“ píše se v ní.

„Soudní dvůr vyhověl žalobám pro nesplnění povinnosti, které proti těmto třem členským státům podala Komise a které směřovaly k určení toho, zda tyto členské státy tím, že v pravidelných intervalech a alespoň každé tři měsíce neoznamovaly náležitý počet žadatelů o mezinárodní ochranu, kteří mohli být rychle přemístěni na jejich území, a v důsledku toho nedodržovaly ani své další povinnosti týkající se relokace, neplnily povinnosti, které pro ně vyplývaly z unijního práva,“ zní přesná definice toho, čeho se Česko spolu s Maďarskem a Polskem dopustily.

Okrajem, Polsko a Česká republika jsou dle soudu větší „hříšníci“, protože nejen, že neplnily povinnosti spojené s rozhodnutím Rady o povinné relokaci 120 000 žadatelů o mezinárodní ochranu z Řecka a Itálie, ale neplnily ani povinnosti vyplývající z předchozího rozhodnutí na dobrovolnou relokaci 40 000 žadatelů. A to proto, že toto předchozí rozhodnutí nebylo pro Maďarsko závazné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Byly to západní zbraně. Nově se shodli Rusové i Ukrajinci

13:50 Byly to západní zbraně. Nově se shodli Rusové i Ukrajinci

Ukrajinské síly zaútočily na logistické centrum ve městě Karačev s použitím amerických střel ATACMS.…