Rumuni půjdou v neděli ke druhému kolu prezidentských voleb, ve kterých proti sobě budou stát šokující vítěz z prvního kola Calin Georgescu, nezávislý kandidát, který se nezdráhá vyslovovat i kontroverzní názory, a bývalá novinářka Elena Valerica Lasconiová – od října 2020 starostka města Campulung a od června 2024 předsedkyně Unie za záchranu Rumunska.
Jeden z nedávných průzkumů naznačil, že Georgescu může druhé kolo vyhrát s 52 procenty hlasů. Vyhrál by vysokoškolský učitel, který v minulosti pracoval i na rumunském ministerstvu zahraničí i v OSN.
Georgescu, jehož jediná volební kampaň probíhala na sociálních sítích, v rozhovoru pro BBC prohlásil, že svou prioritou učiní „rumunský lid“. Popřel ale, že by jeho dosavadní překvapivý úspěch byl výsledkem ovlivňovací operace podporované Ruskem a řekl, že se nestaral o „lži“ zpravodajských agentur své země, když komunikoval s Bohem a lidmi.
Rumunský odcházející liberálně orientovaný prezident Klaus Iohannis ve středu učinil velmi neobvyklé rozhodnutí a zveřejnil odtajněné dokumenty, které podrobně popsaly to, co bylo nazýváno masivní a „vysoce organizovanou“ kampaní pro Georgesca na TikToku koordinovanou „státním aktérem“.
„Odtajněné rumunské dokumenty tvrdí, že Georgescovu kandidaturu na internetu propagovali placení influenceři, členové pravicových a extremistických skupin a lidé napojení na organizovaný zločin. Dokumenty přímo neuvádějí, že se Rusko snažilo volby ovlivnit, ale silně to naznačují,“ napsal k tomu server Politico.
Dokumenty obsahovaly zpravodajské hodnocení, že Rusko provádí hybridní útoky na Rumunsko, které považuje za „nepřátelský stát“.
Podle jednoho odtajněného dokumentu rumunské zpravodajské služby (SRI) Georgescova volební kampaň doslova explodovala na sociální síti TikTok pouhé dva týdny před volbami 24. listopadu. SRI poznamenala, že každý účet TikToku měl jedinečnou IP adresu, což svědčí o záměrné strategii, která má ztížit identifikaci rozsahu celé akce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.