Kolik jaderných bloků má Česko stavět? „Ty čtyři bloky jsou v pořádku, ukáže vývoj, proto si všichni v těch odpovědích nechávají velkou rezervu. Trochu se kolem toho točí, ale ta míra nejistoty z hlediska spotřeby a podílu výroby elektrické energie ve spotřebě primárních energií tou mírou dekarbonizace, mírou elektromobility, bude narůstat daleko rychleji, budeme tedy potřebovat více elektřiny, potřebujeme stabilní zdroje,“ pokračoval.
Vláda vyzve francouzskou společnost EDF a korejskou KHNP, které se ucházejí o stavbu jaderného bloku v Dukovanech, k předložení závazných nabídek ke stavbě až čtyř nových reaktorů. V soutěži naopak nebude pokračovat severoamerický Westinghouse, jehož nabídka nesplnila podmínky.
Podle Topolánka není žádnou novinkou, že Westinghouse je ze hry venku: „Všichni, co se tím zabývají, tušili, že Westinghouse bude mít problémy podat závaznou nabídku, že s ní bude problém. A všichni, co v tom dělají, tak věděli, že ten zájem je na čtyřech blocích a je to jenom otázka, jakým způsobem to poptáme a vytendrujeme,“ uvedl, že o výstavbě čtyř jadernách bloků odborníci nepochybují už dlouho.
Zvládne Česko čtyři velké bloky? „Všichni strašně jen manipulují čísly, že čtyři bloky je strašně moc za dva biliony korun. Tak zaprvé se nebudou stavět najednou, maximálně se bude výstavba v některých fázích překrývat,“ zdůraznil Topolánek. Z hlediska výstavby a kapacit musíme počítat s postupnou výstavbou. Nepochybně, jestli v roce 2036 spustíme ten první blok, tak možná za dva tři roky spustíme ten další, a tak to půjde dál. To s sebou nese jiný typ cash flow, než tu všichni říkají,“ zdůraznil expremiér.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská