„Donald Trump byl uražen současnou administrativou a hrozí zrušením sankcí vůči Rusku. Sundá ho, pokud bude zvolen?“ ptá se na úvod svého zamyšlení Medveděv na platformě Telegram.
Podle něho nehrozí, že by Trump byl odstaven. Ač se jeví jako nesystémový hráč, je ve své podstatě velmi systémový. „Samozřejmě že ne. Přes veškerou svou zjevnou ‚nesystémovost‘ je Trump nakonec systémovou postavou,“ poukázal Medveděv a popsal Trumpovu osobnost. „Ano, je extravagantní, narcistický typ, ale zároveň je pragmatik,“ napsal Medveděv.
Ovšem i přes svůj pragmatismus nemá podle Medveděva Trump šanci jít proti takzvanému hlubokému státu (Deep State). „Trump jako obchodník chápe, že sankce poškozují dominanci dolaru ve světě. Ne však natolik, aby zorganizoval revoluci ve Spojených státech a aby šel proti protiruské linii notoricky známého hlubokého státu, který je mnohem silnější než jakýkoli Trump,“ ukázal Medveděv na slabiny amerického systému.
A Kamala Harrisová? K ní Dmitrij Medveděv nemá kouska lichotivého slova. „A co Harrisová? Od té byste neměli čekat žádná překvapení. Je nezkušená a podle jejích nepřátel prostě hloupá. Připraví si krásné, nic neříkající řeči a nudné, správné odpovědi na otázky, které bude číst z telepromptera a nakažlivě se smát,“ zhodnotil místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace kandidátku na prezidenta USA.
Sankce vůči Rusku tak budou působit, podle Medveděva, navždy. Nebo do „nevyhnutelné občanské války“. „Po celé 20. století existovaly sankce proti SSSR. Vrátily se do 21. století v nebývalém měřítku. Proto pro nás všechny – sankce navždy. Nebo spíše až do kolapsu Spojených států během nevyhnutelné nové občanské války. Ne nadarmo o ní Hollywood točí filmy,“ ukončil své zamyšlení o americké politice Dmitrij Medveděv.
Ministerstvo zahraničí USA však podle webu Newsweek Medveděvovy výroky odmítá. „Už víme, že Medveděva nemůžeme brát vážně. Jedná se o standardní kremelské nesmysly,“ sdělil mluvčí US State Department.
Od začátku rusko-ukrajinské války v únoru 2022 uvalily západní země sankce na Moskvu, přičemž několik tisíc sankcí bylo uvaleno na ruské jednotlivce, podniky a vládní instituce. USA postupně rozšířily sankce, které uvalily, když prezident Joe Biden v prosinci 2023 vydal exekutivní příkaz, který Spojeným státům umožňuje přímo sankcionovat zahraniční banky, které Rusku usnadňují významné transakce. Washington pohrozil, že takové banky, které obchodují s firmami podporujícími ruský obranný průmysl, zablokuje z finančního systému.
Deník Newsweek o postoji Dmitrije Medveděva informoval americkou veřejnost.
Trumpův mluvčí Steven Cheung pro Newsweek celou věc komentoval tím, že Putin podpořil Harrisovou a že dobře věděl proč. „Putin podpořil Kamalu Harrisovou, protože ví, že bude pro Rusko tahounem," napsal mluvčí Cheung.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Marian Kučera