„Odhalení“ Nerudové před volbami na Hrad? Hádka se Skopečkem vygradovala

17.07.2022 9:05 | Zprávy

Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová, která chce kandidovat na českou prezidentku, se obula do ekonoma a poslance ODS Jana Skopečka. Vadí jí jeho hájení zrušení superhrubé mzdy, díky kterému si lidé v Česku polepšili o tisíce korun měsíčně. Podle Nerudové krok pomohl jen vysokopříjmovým. „Lež,“ brání se Skopeček. Nerudová se podle něj před volbami „odhalila“.

„Odhalení“ Nerudové před volbami na Hrad? Hádka se Skopečkem vygradovala
Foto: Archiv Danuše Nerudové
Popisek: Danuše Nerudová, bývalá rektorka Mendelovy univerzity

Díky zrušení superhrubé mzdy a zvýšení daňové slevy na poplatníka však lidé na přelomu let 2020 a 2021 zaznamenali docela podstatné úpory v rodinném rozpočtu. I lidé pobírající hrubou měsíční mzdu nad třicet tisíc korun získali do svého rozpočtu náhle po odečtu daní o téměř dva tisíce navíc měsíčně. Za rok tak většina Čechů uspořila desetitisíce. Ti, jejichž mzda dosahovala výše mediánu (nad 31 tisíc korun), ušetřili až téměř 22 tisíc ročně oproti roku 2020, kdy jim byly z mezd strhávány daně na základě superhrubé mzdy.
 
Superhrubá mzda byla tvořena hrubou mzdou a odvody sociálního (24,8 % hrubé mzdy) a zdravotního pojištění (9 % hrubé mzdy) zaměstnavatelem za zaměstnance. 
 
Přestože tak lidé díky kroku získali tisíce korun ročně z výplaty navíc, dle Nerudové by se středně příjmoví Češi bez těchto peněz obešli. Pro lidi pobírající průměrnou mzdu několik tisíc ročně navíc zřejmě podle kandidátky na prezidentku nic neznamenají – tvrdí totiž, že „zrušení superhrubé mzdy pomohlo jen vysokopříjmovým“.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…