„Samozřejmě, že je to výsada, a ne právo. Je plně na rozhodnutí EU, případně jejich členských států, koho a za jakých podmínek na své území pustí. Bohužel, ruská populace nese spoluodpovědnost za válku na Ukrajině, protože Putina a jeho režim většinově podporovala a podporuje, a to jak před jeho invazí na Ukrajinu, tak i po ní. Měl by tedy přijít jasný signál, že podpora Putinova zločinného režimu znamená žít podle jeho pravidel se vším všudy,“ okomentoval Jiří Pospíšil, europoslanec za TOP 09, bývalý ministr spravedlnosti.
„Nemusí zakazovat. Může přestat vydávat turistická víza. Ušetříme jim řadu psychologických problémů z cesty do EU, kterou nenávidí,“ doporučil Tomáš Zdechovský, europoslanec za KDU-ČSL.
„Můj osobní názor je, že plošný zákaz postihuje zbytečně i vědce, turisty a další, které Evropa potřebuje získat na svou stranu. Zaměřil bych ho spíše na členy strany Jednotné Rusko a další osoby aktivně se podílející na řízení tamního režimu,“ objasnil Mikuláš Peksa, europoslanec za Pirátskou stranu, předseda Evropské Pirátské strany.
„Návštěva jakékoliv cizí země určitě není právo. Každá země či společenství zemí jako je EU (Schengen) si vstup na svoje území reguluje a kontroluje. Rusové mají již nyní vstup na území Schengenu velmi omezený. Obecně bych jim ho nezakazoval, ale zpřísnil bych pohovory pro udílení víz. Tak aby Rusové museli uvést všechny relevantní informace, včetně bezpečnostních, finančních a podobně,“ vysvětlil Libor Rouček, bývalý europoslanec za ČSSD a místopředseda Evropského parlamentu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.