Koncem května byla po zasedání Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny nakrmena veřejnost prostřednictvím médií tvrzením, že při zásahu u Národního muzea 11. března policie nepochybila. Na jednání výboru v této kauze měl být přítomen policejní prezident Martin Vondrášek, ale raději za sebe poslal dva náhradníky. Jeden z nich, jeho náměstek Tomáš Lerch, před členy výboru řekl, že nebylo zjištěno porušení zákona ze strany Policie ČR, neboť zasahující policisté nespáchali trestný čin. GIBS podle Lercha věc standardně předala pražskému krajskému policejnímu ředitelství.
S tím nebyl spokojen místopředseda výboru Jiří Mašek z hnutí ANO, ale neúspěšně požadoval, aby policejní prezidium nechalo zásah znovu prověřit GIBS. Přestože při zásahu byl očividně bezdůvodně zbit člověk, tak na návrh Petra Letochy ze STAN – jak příznačné vzhledem ke křeslu ministra vnitra jeho stranického šéfa Víta Rakušana – Výbor pro bezpečnost poděkoval policii za ochranu Národního muzea a veřejného pořádku. Veřejnost byla uklidněna, od ministra přes policejního prezidenta, jeho náměstka i poslance STAN táhnou všichni za jeden provaz. Tak to je správné, a tak to má být.
Zákrok proti tomu pánovi nebyl dokončen
I tak je dobré připomenout unikátní vystoupení policejního náměstka před sněmovním výborem. Konstatoval sice, že poslancem – a profesí lékařem – Jiřím Maškem prezentovaný videozáznam nebyl jakkoli zmanipulovaný ani upravený, ale na rozdíl od policejních záznamů neobsahoval souvislosti. Muž podle náměstka zasahující policisty napadal, což prý bylo zřejmé i ze zpomaleného záznamu. Policejní těžkooděnci proti němu použili nejmírnější donucovací prostředky a ke zranění muže zásahem policie nedošlo, ačkoli Mašek tvrdil opak. „Zákrok proti tomu pánovi nebyl dokončen, velitel zásahu povolal policisty zpět. Vyšším zájmem z hlediska zajištění bezpečnosti byla ochrana Národního muzea,“ uvedl Lerch.
Teď se zkusme na celou věc podívat z jiné strany, než nabízejí policejní a vnitro hlavy či jim nakloněná média. „Ministr vnitra Vít Rakušan vědomě lhal a lže. Ano, slyšíte dobře, vědomě lhal a vědomě lže. Máme tady konkrétního napadeného a zbitého člověka. Máme tady reálného člověka, co musel vyhledat lékařskou pomoc a dodnes se nedovolal žádné morální či jiné satisfakce. Máme tu reálného člověka, co byl zbitý, máme tu velitele zásahu, který nařídil protiprávní zákrok, máme tři policisty, kteří bili nevinného člověka,“ říká po téměř třech měsících od zásahu u Národního muzea advokát Zdeněk Kašpárek.
Dodnes se léčí z následků zranění od Muzea
Proč právě on? „Na naši advokátní kancelář se obrátil občan – pan Karel Kočí – a požádal nás o právní pomoc při sepsání návrhu na zahájení trestního řízení ministra vnitra, na velitele zásahu a tři konkrétní policisty, případně na jiné subjekty, které byly na tomto incidentu účastny. Jde o subjekty, které na rozkaz velitele zásahu zcela bezdůvodně napadly našeho klienta pana Kočího, surově ho zbily a ponechaly bez jakékoli pomoci. Pan Kočí byl odvezen rychlou záchrannou službou – musel si ji sám zavolat – do nemocnice, tam ošetřen a dodnes se léčí z následků zranění,“ vysvětluje Zdeněk Kašpárek a staví tak do úplně jiného světla zkazky o nedokončeném policejním zásahu či poděkování Výboru pro bezpečnost policistům iniciované poslancem STAN.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník