Hospodářská komora: Evropský parlament dal zelenou odkladu pravidel pro udržitelnost, některé firmy nikam spěchat nemusí

07.04.2025 19:15 | Tisková zpráva

Evropský parlament schválil odklad účinnosti směrnic CSRD a CSDDD, které zavádějí nové povinnosti firem v oblasti udržitelnosti. Podle Hospodářské komory ČR jde o vítaný krok, který má za cíl získat čas pro projednání dalšího balíku návrhů na zjednodušení této legislativy. Díky těmto navrhovaným změnám by mohlo být v konečném důsledku z rozsahu poviností CSRD vyjmouto až 80 procent firem.

Hospodářská komora: Evropský parlament dal zelenou odkladu pravidel pro udržitelnost, některé firmy nikam spěchat nemusí
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

„Rozhodnutí Evropského parlamentu vítáme jako krok správným směrem. Těší nás, že se do Bruselu vrátila racionalita a zjednodušení složitých byrokratických opatření je bráno vážně,“ říká Alena Mastantuono, zástupkyně Hospodářské komory ČR v Bruselu. 

Odklad účinnosti má za cíl získat čas, během něhož se projednají konkrétní parametry pro zjednodušení pravidel v oblasti udržitelnosti.

„Snahou Hospodářské komory nyní bude, aby v následujícím kroku byly přijaty zásadní změny, které z legislativy vyjmou co nejvíce firem, pravidla zjednoduší a sladí s další legislativou EU. Projednávání této změny ale potrvá minimálně dalšího půl roku, proto je důležité rychlé schválení odkladu. Odklad musí ještě potvrdit Rada, což v tomto případě znamená jen formalitu,“ vysvětluje Alena Mastantuono.

Anketa

Které z menších opozičních stran se dostanou do PSP ČR?

hlasovalo: 11363 lidí

Schválený odklad se týká zejména směrnice CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), jejíž účinnost se posouvá o dva roky. Pro firmy, kterým vzniká povinnost reportovat za roky 2025 a 2026 se termín odkládá o dva roky. 

Směrnice CSDDD (Corporate Sustainability Due Diligence Directive) se pak odkládá o rok pro první vlnu podniků, konkrétně podniky z EU s více než 5 000 zaměstnanci a čistým obratem vyšším než 1,5 miliardy eur, a podniky mimo EU, které dosahují tohoto obratu v rámci EU. Tyto podniky budou muset pravidla uplatňovat až od roku 2028. Stejné datum bude platit i pro druhou vlnu podniků z EU s více než 3 000 zaměstnanci a čistým obratem vyšším než 900 milionů eur a také pro podniky mimo EU s obratem nad touto hranicí v rámci EU. Přesto podle Komory přichází úleva pro některé firmy příliš pozdě. 

„Některé podniky už musely jednat. Investovaly do poradenství, interních procesů i IT systémů, aby byly schopné požadavky plnit. Tyto náklady teď ztrácejí smysl – a firmám je nikdo nevrátí. To jen potvrzuje, že evropský přístup „nejdřív reguluj, pak oprav“ je neudržitelný a podkopává důvěru podnikatelů v předvídatelnost právního prostředí v sedmadvacítce,“ dodává Mastantuono.

Hospodářská komora dlouhodobě apeluje na to, aby evropská legislativa zohledňovala skutečné možnosti podniků, zejména malých a středních, a aby regulační zátěž nebyla uvalována bez jasné metodiky a přiměřeného přechodného období.

Podrobnosti o rozhodnutí najdete na stránkách Evropského parlamentu ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Z čeho by ANO pokrylo státní výdaje

Kritizujete tuto vládu, že chce jít cestou škrtů, já teda o škrtech nic nevím, ale co vím, že všude i v peněženkách lidí chybí peníze. Co s tím hodláte jako potencionální příští vláda dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Finanční správa: Jak správně uvést výhry v daňovém přiznání za rok 2024?

22:03 Finanční správa: Jak správně uvést výhry v daňovém přiznání za rok 2024?

Od roku 2024 se v zákoně o daních z příjmů změnila pravidla pro zdanění výher z hazardních her. Nově…