V červnu ministr vnitra Vít Rakušan uváděl, že tzv. migrační pakt – který stvrdil svým podpisem a byl proto nejen opozicí ostře kritizován – nabízí spravedlivé řešení migrace, která se podle jeho názoru má řešit na celoevropské platformě. „Končí povinné relokační kvóty. Solidární budeme všichni,“ nechal se slyšet Rakušan. Vyzdvihoval, že Česku se před podpisem dohody mezi ministry vnitra EU podařilo alespoň vyjednat výjimku pro země zasažené ukrajinskou migrační krizí, napsal server iDnes.cz.
Po oné velké obhajobě paktu o migraci a azylu ministr vnitra ČR ve svém postoji překvapivě otáčí. Tak to alespoň působilo na některé z členů bezpečnostního výboru ve Sněmovně. O jeho změně postoje poslankyně Jana Mračková Vildumetzová referuje lidem na sociální síti.
„Ministr Vít Rakušan, který hlasoval pro migrační pakt, jenž má státům přidělovat nelegální migranty, přišel na bezpečnostní výbor s novou strategií. Dává od paktu ruce pryč, prý neplatí. Ano. Než ho schválí EP. Ale to, že pro něj hlasoval proti zájmům ČR, už mu nikdo neodpáře,“ napsala členka výboru pro bezpečnost Mráčková Vildumetzová.
Její slova nedlouho poté reflektoval Rakušan v reakci pod jejím příspěvkem, kde odmítl, že by jakýmkoli způsobem dával od migračního paktu ruce pryč.
„To jsme asi byli každý na jiném výboru, paní kolegyně. Ruce pryč od dojednání migračního paktu nedávám. Já jsem naopak rád, že se nám konečně povedlo narýsovat dohodu, která, až začne platit, účinněji ochrání EU před nelegální migrací a pomůže nám solidárně se podělit o náklady na řešení migrace, které dnes nespravedlivě nesou jen některé státy. Včetně České republiky. A to bez toho, že bychom na našem území museli povinně přijímat uprchlíky. Pojďme používat fakta místo spekulací a nabízet řešení místo strašení, co vy na to?“ vyzval Vít Rakušan opoziční poslankyni.
To jsme asi byli každý na jiném výboru, paní kolegyně. Ruce pryč od dojednání migračního paktu nedávám. Já jsem naopak rád, že se nám konečně povedlo narýsovat dohodu, která, až začne platit, účinněji ochrání EU před nelegální migrací a pomůže nám solidárně se podělit o náklady…
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) September 13, 2023
Názor, že od migračního paktu Rakušan ustupuje, ale převažoval. Spolustraník Mráčkové Vildumetzové a místopředseda výboru pro bezpečnost Jiří Mašek následně potvrdil, že z Rakušanova vystoupení na výboru pro bezpečnost bylo patrné, že vůči onomu paktu „bere zpátečku“.
„No, já jsem byl na stejném výboru s oběma aktéry diskuze a ministr se vyjadřoval tak jak popisuje paní poslankyně. Už tak trochu s tím paktem brzdí,“ vypověděl proti Rakušanovi.
No, já jsem byl na stejném výboru s oběma aktéry diskuze a ministr se vyjadřoval tak jak popisuje paní poslankyně.
— Jiří Mašek (@MasekJir) September 13, 2023
Už tak trochu s tím paktem brzdí.
Místo povinného přerozdělování migrantů, které při pokusu o jeho zavedení před sedmi lety odmítly Česko, Polsko a Maďarsko, počítá nově schválený text s tím, že relokace budou pouze jednou z možností, jak přetíženým zemím pomoci. Dalšími variantami mají být přímý finanční příspěvek a jiná pomoc, například vyslání expertů či materiální podpora.
Pokud nějaká země nebude chtít migranty přijímat, měla by zaplatit 20 tisíc eur (472.700 korun) za každého nepřijatého migranta, informoval britský list The Guardian.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská