Řekne-li se: „Poslední zhasne“, víme, že je to o nás. Ne, že bychom to tak chtěli, jen tušíme, že to tak dopadne. Jako vždycky. Vítěznou stranu volíme až na poslední chvíli, kdy už je to bezpečné, neboť ostatní už obrátili kabáty před námi. Ne, že bychom snad byli zbabělí – jenom zkrátka neradi riskujeme. A jelikož se vždy nakonec ukáže, že změnou se svět posunul z bláta do louže, nesejde příliš na tom, kdo z bláta do louže spěchal první a kdo v blátě jako poslední zhasnul.
Potřeba změny nesouvisí přednostně s objektivní snesitelností, respektive nesnesitelností poměrů. Důležitější je naše schopnost, anebo ochota stávající poměry snášet. Schopnost přežít souvisí s kreativitou. Kreativita se bere jako komparativní výhoda, nicméně za situace, kdy se nabízí opustit jisté pro nejisté, se z kreativity snadno stane handicap. Než se vzepřít nepohodě, raději se kreativně na nepohodu adaptujeme.
Žijeme tady a teď. Život je plynoucí přítomnost. Minulost je pasé, budoucnost je ve hvězdách. Ale i přítomnost, která je jistá, se v průběhu života mění, jak člověku přibývají zkušenosti anebo jak mu ubývá sil. Podobně je tomu u společností, které se rodí, rostou, sílí, stagnují a nakonec degradují a zanikají. Tento cyklus od zrodu ke zmaru zná historie jako střídání režimů, ale také jako střídání civilizací. Vlastně je to fascinující dobrodružství, kterého jsme svědky i aktéry. A občas žel oběťmi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ivan Hoffman