Merkelová zvedla ruku a Petr Bystroň je za to popotahován. Evropský parlament souhlasí

02.04.2025 8:17 | Zprávy

Petr Bystroň (AfD) byl zbaven imunity v Evropském parlamentu. Cesta k trestnímu vyšetřování za sdílení fotomontáže Angely Merkelové s pozdviženou pravicí na sociální síti je tak volná. Většina poslanců podpořila odebrání imunity, čímž umožnila pokračování vyšetřování jeho příspěvků z roku 2022, které vyvolaly u mnichovského státního zastupitelství podezření z šíření protiústavních symbolů. Bystroň, který se již dříve úspěšně bránil v soudním sporu týkajícím se podobného gesta, kritizuje dvojí metr a poukazuje na zneužívání justice v Německu.

Merkelová zvedla ruku a Petr Bystroň je za to popotahován. Evropský parlament souhlasí
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Petr Bystroň na brněnské konferenci o stavu Evropské unie s názvem: Je Evropská unie reformovatelná?

Většina Evropského parlamentu hlasovala pro odebrání imunity Petra Bystroně, europoslance AfD s českými kořeny. Evropský parlament svým rozhodnutím uvolnil cestu k dalšímu vyšetřování Bystroňova údajně trestného příspěvku na sociální síti, informovala německá veřejnoprávní stanice ZDF.

Případ se týká zveřejnění několika příspěvků v roce 2022, kde politici jako například bývalá kancléřka Angela Merkelová, Olaf Scholz či bývalý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz zvedají pravou ruku. Podle mnichovského státního zastupitelství koláž vyvolává u objektivního uživatele dojem, že politici hajlují.

V roce 2022 byl totiž i Bystroň sám státním zastupitelstvím obviněn z toho, že jeho zvedání pravé ruky na demonstraci proti karanténním opatřením během pandemie koronaviru připomíná hajlování. A právě při své obhajobě Bystroň poukázal na podobně vypadající fotografii Angely Merkelové, která mává davu a kterou státní zastupitelství nevyšetřovalo s odůvodněním, že to není hajlování. Soud rozhodl ve prospěch Bystroně, jak tehdy informoval server Weltwoche.ch. Soudci uznali, že ne každé mávnutí pravou rukou znamená hajlování.

Podle nynější zprávy parlamentního výboru pro právní záležitosti byl ovšem obsah Bystroňova příspěvku z roku 2022 na sociální síti interpretován jako možné šíření symbolů protiústavních organizací, což je v Německu trestné. Bystroň je tak obviněn, že tento obsah alespoň mlčky podporoval.

Jelikož Bystroň byl v minulosti členem Spolkového sněmu, kde mu již byla imunita v roce 2023 odebrána, a nyní působí jako poslanec Evropského parlamentu, musel být imunity zbaven i na této úrovni, aby mohlo být vyšetřování obnovené. Po dnešním zbavení imunity Evropským parlamentem je tak cesta k Bystroňovu dalšímu právnímu stíhání otevřená.

Petr Bystroň reagoval na své obvinění zpochybněním motivů státního zastupitelství a naznačením politické perzekuce. Pro německou tiskovou kancelář uvedl, že fotografie Angely Merkelové, která zvedá ruku v gestu, které bylo interpretováno jako hajlování, byla na twitteru více než rok a za problémové to nikdo nepovažoval. Až s blížícími se volbami do Evropského parlamentu začalo státní zastupitelství toto gesto vykládat jako problémové a zinscenovalo proti němu případ, který Bystroň považuje za mediálně účinný.

„Zatímco gesto Merkelové je považováno za bezproblémové, já mám být stíhán za jeho sdílení,“ kritizoval Bystroň. Trestní stíhání jeho osoby podle jeho názoru pouze dokumentuje, jak je justice v Německu zneužívána k potlačování opozice. Nakonec připomněl nedávné kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa k depolitizaci soudnictví v USA a požaduje to samé v Německu.

Pro ParlamentníListy.cz Bystroň uvedl, že za normálních podmínek by jeho trestní stíhání mělo skončit „trapasem“ pro státního zástupce a soud by měl stíhání zamítnout. Za současného stavu v Německu je však situace nejistá. „V dnešním Německu nikdo neví, hodně lidí bylo odsouzeno za větší prkotiny,“ odpověděl Bystroň.

Že by s ním státní zastupitelství jednalo spravedlivě, Bystroň odmítá. „Děláte si srandu?! Co má být spravedlivé na tom, když vás vládou řízená prokuratura neustále obžalovává za věci, které nejsou trestné?“ uvedl Bystroň.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jestli máte plán, jak zajistit dostupné bydlení, proč jste s ním nepřišel už jako ministr?

Tvrdíte, že máte plán, jak ročně zajistit až 10 000 bytů s dostupným nájmem navíc. A způsob, jak do bydlení nalít až 50 miliard ročně. A můžete ten váš plán rozvést? A máte také plán, jak lidem zpřístupnit vlastní bydlení, na které dosáhnou i třeba za pomocí hypoték, na které ale teď téměř nikdo ned...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 28 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

???, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuselapra , 02.04.2025 12:05:56
Pan Bystroň je, v Německu, jako Marine Le Penová ve Francii. A mimo téma - světový lídr Petr Fiala, cestou na západ skončil na východě jako Kyjevský skladník, podporující z peněz Českých daňových poplatníků šestkrát větší, zkorumpovaný stát. Je to jako sypat peníze našich penzistů do kanálu.

|  15 |  0

Další články z rubriky

Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

21:21 Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

„Lidé se vydávají za důchodce a přesvědčí úředníka po telefonu, aby poslal peníze někam jinam. Ty jd…