,,Psali jsme svou pravdu. To dneska dělají taky... A dneska to rozděluje společnost.“ Jan Ruml naříkal na dnešní média

14.11.2019 10:08 | Zprávy

Včera se Česká televize v rámci cyklu 30 let svobody věnovala i vývoji médií u nás, včetně nástupu internetového zpravodajství. Debatovali o něm: bývalý senátor a šéfredaktor Respektu Jan Ruml a bývalý šéfredaktor Novy, spisovatel a zakladatel serveru Neviditelný pes Ondřej Neff. Dnes podle něho doba klade vysoké nároky na kritické přemýšlení. A přiznal, že v Respektu začali s „aktivistickou žurnalistikou“. Vávra zase tvrdil, že kvůli důrazu na emoce se vytrácí demokratická debata. Ale podle Neffa není důvod k rozčilování, spolehlivé informace se na rozdíl od komunismu najít dají.

,,Psali jsme svou pravdu. To dneska dělají taky... A dneska to rozděluje společnost.“ Jan Ruml naříkal na dnešní média
Foto: Repro Youtube
Popisek: Bývalý senátor Jan Ruml v debatě o vývoji médií

První otázku dostal bývalý předseda Unie svobody, jak se mu žije v době, kdy dominují sociální média. Ruml konstatoval, že svět se opravdu strašně změnil. Ze statických médií se prý stal „Klondike“ myšlenek a nápadů. Dodal, že sociální sítě jsou často anonymizované, takže si může každý psát, co chce, a řekl, že je otázka, zda je to úplně dobře, protože se tak mohou šířit fake news mezi lidmi, kteří nemají žádnou zkušenost. „Jako třeba mezi Aeronetem nebo Novinkami.cz,“ přidal příklad. Dnes prý lidé musí náročně kriticky myslet a mít zkušenost s mediálním světem.

Moderátor se zeptal, zda není situace podobná 90. letům, kdy se novinářské zásady teprve tvořily a hlavním posláním byl odpor vůči komunismu. „To je pravda, že když my jsme začali dělat noviny, tak jsme s tím neměli žádnou větší zkušenost,“ připustil Ruml a zmínil, že práce v časopisu se lišila od samizdatových Lidových novin. „Že jsme trošičku předběhli dobu, že jsme v podstatě formulovali ten svět podle sebe, což je dneska velká obtíž, protože každý si dneska píše tu svoji ‚pravdu‘ a rozděluje to celou společnost, to máte pravdu v tom, že my jsme s tím jaksi začali, a dnes se v tom pokračuje v daleko masovějším měřítku než tehdy,“ připustil bývalý šéfredaktor Respektu.

Vávra také mínil, že se úloha médií s příchodem internetu změnila. „To se zlomilo někdy okolo přelomu tisíciletí. Ta média, když my jsme začínali, tak byla ještě chápána jako hlídací pes demokracie. Byla to téměř veřejná instituce a novináři sami sebe chápali tak, že jsou kritičtí pozorovatelé, hlídají politiky, nebo jsou moderátory debaty. Díky těm neoliberálním teoriím, že trh vyřeší všechno a deregulace, tak se na podnikání v médiích začalo pohlížet jako na každé jiné podnikání,“ řekl Vávra a dodal, že s příchodem nových médií se ta stará začala více podbízet, zjednodušovat, dělat dryáčnické titulky a klást důraz na příběh. A to nejen u nás.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

17:53 Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

S vánočními a novoročními projevy se přímo roztrhl pytel. Zúčastnil se i bývalý prezident Miloš Zema…