Další pokus o zkompletování Rady České televize pokračoval veřejným slyšením kandidátů na jejích pět uprázdněných míst. V březnu zvolila Poslanecká sněmovna desátým členem bývalého ředitele ostravského studia ČT Ilju Racka, v dubnových druhých kolech pak žádný z kandidátů nedostal dostatečný počet hlasů. Před Volební výbor, který provádí předvýběr pro rozhodování Sněmovny, se dnes chystalo 36 uchazečů, mezi nimiž nechyběli „staří známí“. Tedy ti, co už ve funkci radních v minulosti působili jako Luboš Beniak, Jiří Kratochvíl, Vratislav Dostál, Zdeněk Šarapatka a Daniel Váňa, nebo ti, kteří se do Rady ČT pokoušejí opakovaně dostat a členy Volebního výboru přicházejí přesvědčit o svých předpokladech pro tuto funkci už poněkolikáté.
Na úvod veřejného slyšení oznámil předseda Volebního výboru Aleš Juchelka, že se nominace vzdal Zdeněk Šarapatka, který v Radě ČT působil v letech 2015 až 2021 a patřil k jejím nejvýraznějším tvářím. Bývalý radní své rozhodnutí zdůvodnil na sociálních sítích takto: „Marnost nad marnost. A předem prohraný boj. Vítězná koalice se po fiasku s tajnou dovolbou členů Rady ČT, kdy ji z bezpečí anonymity podtrhlo několik vlastních poslanců a volili lidi Babiše a Okamury místo koaličních kandidátů, dohodla na jiných, kompromisních jménech. Pouze jejich část, která letí kuloáry, budí naději, že do přijetí novely Zákona o ČT udrží na uzdě pucfleky ANO, Hradu a nácků, další ale budí rozpaky. Jména kolují, ale opravdu potvrzena budou po veřejném slyšení.“
Už nechce čelit pitomostem nejsilnější vládní strany
Zdeněk Šarapatka také upozornil, že odvahu na odvolání celé stávající Rady ČT měli pouze Jan Jakob, Jan Bartošek a čestné výjimky ze STAN. „Jistou nadějí tak zůstává novela zákona, která má ‚do hry‘ s návrhy kandidátů pustit vedle Sněmovny i Senát. Jsem bytostný optimista, uvidíme. Čelit pitomostem z řad nejsilnější vládní strany, že jsem ‚moc vidět‘ a jsem ‚názorově výstřední‘, nebo od politické turistky, že jsem ‚divnej a vzteklej‘, je vyčerpávající. Bojovat teď s anonymní přesilou, nevůlí a navíc s ‚vlastními‘ nebudu. Bránit Českou televizi před zákeřnými ‚šmejdy‘, kteří v Radě ČT plní zadání nejvyšších kolaborantů země a ohrožují její nezávislost, ale hodlám dál. S vámi. Jako občan. Na náměstích je místa dost…“ vzkázal bývalý radní.
Mezi adepty na členy Rady České televize zaznívaly ve vystoupeních nejčastěji komentáře k možnému zvýšení koncesionářských poplatků. Tomu nebyl příliš nakloněn politolog Ladislav Mrklas, podle něhož by měla být Česká televize nejprve podrobena dohledu Nejvyššího kontrolního úřadu, aby se zjistilo, jak hospodaří. Teprve pak by podle něj bylo namístě vést diskusi o tom, jestli a jak poplatek zvyšovat. V podobném duchu hovořil i režisér a scenárista Marek Dobeš. Ten je přesvědčen o tom, že by se zdroje měly najít uvnitř České televize, a to třeba i snížením počtu zaměstnanců. Domnívá se také, že by veřejnoprávní televize mohla omezit náklady na sportovní kanál nebo ukončit vysílání kanálu ČT3 zaměřeného na seniory, který spustila během šíření nákazy covidu-19.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník