Kreml připravuje tři možnosti, jak bude reagovat na cenový strop, který v pondělí vstoupil v platnost po rozhodnutí zemí G7 a Evropské unie, informuje agentura Reuters. Cenový strop určil maximální cenu ruské ropy na 60 dolarů za barel. Pro srovnání, ropa typu Brent se aktuálně prodává za 80 dolarů za barel.
Podle nejradikálnějšího scénáře Rusko zcela zakáže prodej své ropy státům, které cenový strop podpořily, a to i v případě, že suroviny z Ruska nenakupují přímo, ale prostřednictvím zprostředkovatelských zemí. Podle listu Vedomosti.ru. by tak byly dodávky například zablokovány, pokud ropu formálně koupí neutrální země, ale konečným příjemcem je člen G7.
Druhou možností by byl zákaz vývozu v rámci smluv, které obsahují doložku o cenovém stropu, bez ohledu na to, která země je příjemcem. Třetí, podle interních zdrojů nejméně pravděpodobnou variantou, je zavedení tzv. indikativní ceny, tj. stanovení maximální slevy ruské ropy Urals vůči typu Brent. Pokud by se sleva zvýšila nad stanovenou cenu, bude prodej zakázán.
Podle zdrojů z Kremlu nebyla zatím schválena žádná z těchto možností, možné jsou i jiné alternativy nebo jejich kombinace. Dne 6. prosince měla být tato otázka projednána na schůzce s prezidentem Vladimirem Putinem včetně účasti ropných společností.
Rusko cenový strop již dříve označilo za neakceptovatelný, podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova navíc neohrozí financování ruské „speciální vojenské operace“ na Ukrajině, ale jen zvýší cenu suroviny na trhu.
Podle místopředsedy vlády Alexandra Novaka, odpovědného za palivový a energetický komplex, povede cenový strop na ruskou ropu pouze ke krátkodobému poklesu produkce v příštích měsících, ale po logistickém přeskupení se cenový strop Ruska nijak nedotkne.
Země Evropské unie se dohodly na cenovém stropu pro ruskou ropu již v červnu, příslušný dokument vstoupil v platnost v pondělí 5. prosince. Bylo rozhodnuto stanovit limit na 60 dolarů za barel a budou následovat úpravy každé dva měsíce počínaje lednem 2023. Index bude měněn tak, aby byl alespoň o 5 % nižší než aktuální vývozní cena Uralu. Mechanismus se vztahuje pouze na dodávky ropy po moři; přepravy ropovodem se netýká. Maďarsko, Bulharsko, Slovensko, Česká republika a Chorvatsko budou moci nakupovat ruskou ropu za vyšší cenu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.