Již ve svém minulém textu varoval investor a miliardář Ray Dalio před dopady Trumpových cel, ale zároveň popisoval, že se pod nimi skrývají složitější procesy.
V novém textu pak shledává, že je pozdě a změny ohledně americké ekonomiky jsou nevratné. Zatímco někteří lidé si myslí, že se situace se cly uklidní, podle těch, se kterými mluvil Ray Dalio a kteří se musejí s problémy cly způsobenými vypořádávat, už je pozdě.
„Například mnozí vývozci do Spojených států a dovozci z jiných zemí, které obchodují s USA, říkají, že musejí výrazně omezit své obchody se Spojenými státy, protože si uvědomují, že ať už cla dopadnou jakkoli, tyto problémy nezmizí a že radikální omezení vzájemné závislosti s USA je realitou, se kterou je třeba počítat,“ říká Dalio.
Jako příklad dává americké producenty a investory v Číně, čínské producenty a investory v Číně, kteří mají s Američany obchodní vztahy, jejich americké protějšky a také čínské producenty a investory v USA. Ti dle Dalia musejí změnit své plány, ať už další jednání Trumpa s Čínou dopadnou jakkoliv.
Obáváte se násilností během letošní volební kampaně?Anketa
„Jsme na pokraji rozpadu měnového, vnitropolitického a mezinárodního světového řádu kvůli neudržitelným, špatným základům, které jsou snadno viditelné a měřitelné,“ míní Ray Dalio a dodává, že sled událostí, který vedl k těmto problémům, je velmi podobný jako ty, které už byly pozorovány, takže to vypadá jako současná verze starého příběhu o tom, jak se mění měnové, vnitropolitické i sociální a mezinárodní geopolitické uspořádání. Varuje, že když Spojené státy kladou tyto překážky, tak budou čím dál více obcházeny ostatními zeměmi, které si vytvoří prostředí nezávislé na Spojených státech.
Podle něho jsou tyto změny špatně spravované. „Podle mého názoru by bylo nejlepší klidné, analytické a koordinované inženýrství a implementace, přičemž nerovnováha a potřeba soběstačnosti by byly považovány za společné výzvy, aby se dosáhlo ‚krásného‘ snižování páky a rebalancování, které je třeba provést,“ míní, zatímco dle současné trajektorie soudí, že soupeření a volatilita povedou k tomu, že si z nich lidé odnesou špatné příklady, což povede k negativním následkům.
Obává se, že ideální doba pro plánování změn už je pryč. Ale přesto vyzývá, aby investoři, politici a další důležití lidé nereagovali na každou změnu na trhu a místo toho se chytře, klidně a v nejlepším případě i společně připravili na tyto změny ve světovém uspořádání.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta