Do EU míří ropné produkty z Indie. Podle ukrajinské strany je však problém v tom, že ve skutečnosti jde o produkty z ruské ropy. Oleg Ustenko, ekonomický poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, v rozhovoru pro Politico důrazně požadoval, aby se tato mezera v sankcích co nejrychleji uzavřela.
Jak vůbec vnikla?
Země G7 se jednoho dne dohodly, že ruskou ropu budou kupovat jen za 60 dolarů za barel a ani o cent víc. Pro ostatní zájemce na trhu to znamenalo, že i oni mohou nakoupit za sníženou cenu. A kupříkladu Indie oznámila, že v květnu dovoz ruské ropy dosáhl 69 milionů barelů ropy, což je desetkrát víc, než za stejné období roku 2021, v roce, který předcházel ruské invazi.
„V důsledku toho prudce vzrostl indický vývoz palivových produktů do EU. V červnu vyvezla do bloku 5,1 milionu barelů nafty a 3,2 milionu barelů leteckého paliva, což je nárůst z pouhých 1,68 milionu barelů, resp. 0,51 milionu barelů v červnu 2021,“ napsal server Politico.
Indický ministr ropného průmyslu a zemního plynu Hardeep Singh Puri podle serveru minulý týden v rozhovoru pro CNBC přiznal, že soukromé rafinerie v jeho zemi odebírají ruskou ropu za ceny výrazně nižší, než je tržní cena. „Pokud je sleva 30 %, Rusové ji oblepí páskou a pošlou nám ji zdarma. To je to, co to znamená.“
V praxi to také znamená, že prudce klesly příjmy do ruského státního rozpočtu z energetických surovin a rubl významně oslabil, když nedávno prolomil dlouho nemyslitelnou hranci sto rublů za 1 dolar.
Jenže se zdá, že ruskou schopnost vést válku to zatím nevyčerpalo. Na Ukrajinu dál dopadají ruské rakety, ruské drony, ruské granáty a ruské kulky zabíjejí nejen vojáky, ale i civilisty. A jak roste daň za ruskou válku v podobě zmařených lidských životů, Ukrajinci volají po důsledném dodržování co nejpřísnější sankční politiky vůči agresorovi. Politici by měli podpořit „zákaz všech rafinovaných výrobků směřujících do zemí G7“, pokud byly vyrobeny s použitím ruské ropy, i když byly rafinovány jinde, řekl Ustenko. Obratem dodal, že podle Ukrajiny by se země G7 měly dohodnout na snížení cenového stropu ze 60 dolarů na pouhých 30 dolarů. „Polsko a pobaltské země loni prosazovaly nižší cenu, ale země jako Řecko, jejichž tankery přepravují velké množství ruské ropy, se postavily proti,“ napsal k tomu server.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.