Kirby se zahraničně-politickým tématům týkajících se vztahů Spojených států s Čínou, války na Ukrajině či napětí v indopacifickém regionu věnoval na pondělní tiskové konferenci, která předchází návštěvě USA od jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola. Příjezd jihokorejské hlavy státu do Bílého domu bude znamenat vůbec první návštěvu indopacifického lídra pro amerického prezidenta Joea Bidena od doby, kdy vstoupil do úřadu a zároveň půjde i o velmi symbolické setkání, jelikož obě země aktuálně slaví 70. výročí smlouvy o vzájemné obraně, která se zaobírá bezpečnostními zájmy Jižní Koreje a USA od uzavření korejského příměří.
Jun Sok-jol se mimo setkání s Bidenem ve čtvrtek chystá přednést projev na společném zasedání Kongresu, jako první jihokorejský prezident za posledních deset let, a poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan již avizoval, že se americký prezident Biden chystá s jihokorejským protěškem hovořit zejména o oblasti kybernetické bezpečnosti, ekonomických investicích a partnerství v oblasti vzdělávání či oba státníci proberou konkrétní body týkající se odrazení Severní Koreji od jaderného zbrojení poté, co Pchjongjang zintenzivnil testy balistických raket, včetně letového testu mezikontinentální balistické rakety na pevné palivo, který poprvé provedl na začátku tohoto měsíce.
Kirby v té souvislosti hovořil o snaze o dosáhnutí mírového řešení a kompletní denuklearizace. „Aliance je i nadále odhodlána vést dialog s Korejskou lidově demokratickou republikou s cílem dosáhnout mírového a diplomatického řešení dlouhodobých rozporů a dosáhnout úplné denuklearizace Korejského poloostrova,“ uvedl a Jižní Koreu označil za skvělého spojence a přítele, se kterým bude Biden mimo bezpečnostní otázky chtít řešit i možnosti pokračování spolupráce týkající se obchodu, řešení změny klimatu, potravinové a energetické soběstačnosti či možnostem, jak by oba státy mohly spolupracovat při své snaze o pomoc Ukrajině.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: rak