Jak jsou na tom české firmy v době energetické krize a jak vysoké ceny dopadají na veřejnost? V Poslanecké sněmovně se na toto téma sešli experti z oboru. Padala dost ostrá slova a kritice neušel ani Energetický regulační úřad.
Seminář s názvem „České firmy v době energetické krize. Dopad vysokých cen energií na malé, střední a rodinné podniky“ pod záštitou poslankyně Marie Pošarové (SPD) hostila v pondělí Poslanecká sněmovna.
Vystoupili energetici Vladimír Štěpán a Hynek Beran, ekonom Miroslav Ševčík, šéf podnikatelských odborů Radomil Bábek, předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR a mnozí další.
Podle energetického analytika, kybernetika a publicisty Hynka Berana zažíváme diktát energetické oligarchie, kdy v ochraně spotřebitele zcela selhává Energetický regulační úřad (ERŮ).
„Nemáme tu žádný evropský model, ale diktát energetické oligarchie. Když se podíváte na burzu, tam se dnes kilowatthodina prodává za tři čtyři koruny. A jsme kde? Prodávají to za 12 korun. Již loni jsme s dalšími experty na ČVUT navrhovali soubor řešení a dopadlo to, jak to dopadlo. Zaplatíte šest korun přímo a druhých šest korun z daní. Říkají nám, že současná situace je důsledkem tržního prostředí, ale ve skutečnosti je to důsledek deformovaného výkladu jedné německé burzy, která není jediná a je to cenový diktát,“ konstatoval Beran.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka