Věra Jourová, bývalá eurokomisařka, se od ledna stane prorektorkou Univerzity Karlovy, kde bude zodpovědná za rozvoj lidských zdrojů a za nové technologie, informoval web ČT24.
„Tak teď už skutečně chybí jenom ten kůň senátorem a je to kompletní!“ reagoval na tuto informaci uživatel sociální sítě X Ing. Honza se sarkastickou narážkou na známý historický příběh o římském císaři Caligulovi, který údajně plánoval jmenovat svého koně senátorem jako provokaci a projev absolutní moci.
Tak teď už skutečně jenom chybí ten kůň senátorem a je to kompletní!?!?!?!?!?
— Ing. Honza ???????????? (@Honza4746) December 13, 2024
Jiný uživatel sítě X namítl, že „akademické prostředí by mělo být z principu apolitické“.
Akademické prostředí by mělo být z principu apolitické.
— Dubito (@HaviJana) December 13, 2024
Působení bývalé eurokomisařky na univerzitě schválil Akademický senát UK. Svůj plat z univerzity plánuje posílat do nově založeného Fondu odolnosti na podporu studentů a zaměstnanců UK, který vznikl po tragické střelbě na Filozofické fakultě.
„Jsou dny, kdy jsem velmi rád, že jsem z českého akademického prostředí odešel. Dnes je takový den,“ komentoval oznámení o budoucím působení Jourové na Univerzitě Karlově Jiří Nohejl.
Jsou dny, kdy jsem velmi rád, že jsem z českého akademického prostředí odešel. Dnes je takový den.
— Jiri Nohejl (@JiriNohejl) December 13, 2024
-
"Věra Jourová by měla mít v nové funkci na univerzitě na starost [...] nové technologie." Před několika lety jsem ji slyšel mluvit o AI na konferenci FT a byl to smutný poslech. https://t.co/Qu2TKrHg0F
Současně se Jourová zapojí do poradního sboru prezidenta Petra Pavla pro zahraniční politiku. Z časových důvodů zároveň odmítla pozici ředitelky Knihovny Václava Havla.
Jourová, která kdysi studovala na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, vnímá své nové působení jako návrat domů a příležitost využít potenciál univerzity v evropském kontextu. Plánuje také příležitostně vyučovat na Právnické fakultě a na Fakultě sociálních věd. Uživatelé na sítích již začali spekulovat, co její výuka přinese studentům konkrétně.
„Bude učit, jak regulovat a bránit úsilí druhých. Studenti to budou studovat jako alternativní předmět pro cenzory či kontroly. Nejúspěšnější z nich mají před sebou takové výzvy jako je zákaz TikToku, rozdělení Googlu či omezení X,“ navrhl ironicky možnou agendu Jourové jeden z uživatelů, jenž tím kriticky narážel na činnost Jourové během jejího působení v Evropské komisi.
Bude ucit jak regulovat a branit se usili druhych. Studenti to budou studovat jako alternativni predmet pro cenzory ci kontroly. Nejuspesnejsi z nich maji pred sebou takove vyzvy jako je zakaz Tik Toku rozdeleni Google ci omezeni X
— Zdenek Najbert (@NajbertZdenek) December 13, 2024
„Bude kontrolovat názory a propagovat pokrok, správnost,“ přisadil si na svém facebooku v komentářové sekci pod příspěvkem ČT24 uživatel Vratislav.
Šéfredaktor deníku TO a bývalý šéfredaktor časopisu Reflex na svém účtu sociální sítě X ironicky poznamenal, že jmenování Věry Jourové prorektorkou Univerzity Karlovy je zřejmě způsobem, jak dostat české univerzity mezi nejlepší na světě. „Jak sliboval, kromě německých platů, premiér Petr Fiala,“ připomněl Stoniš.
To je asi ta cesta, jak dostat naše univerzity mezi nejlepší na světě. Jak sliboval, kromě německých platů, premiér @P_Fiala.
— Marek Stoniš (@MarekStonis) December 13, 2024
„Jako by vysoké školy nebyly už tak dost v háji... potřebujeme solidní výzkumy, skutečné akademické a vědecké kapacity, aby jednak vedly obory, a aby se chopili i organizace, a místo toho dojde Rourová... (!) je mi smutno z akademického prostředí, jež jsem měl vždycky tak rád...“ vyjádřil své zklamání jiný uživatel sociální sítě spolu s pochybami, že by působení Jourové přineslo Univerzitě Karlově skutečný přínos.
Jako by vysoké školy nebyly už tak dost v háji... potřebujeme solidní výzkumy, skutečné akademické a vědecké kapacity, aby jednak vedly obory, a aby se chopili i organizace a místo toho dojde Rourová... je mi smutno z akademického prostředí, jež jsem měl vždycky tak rád...
— Jaroslav Geiger (@GeigerJaroslav) December 13, 2024
Jiný účet na X jmenování Jourové do funkce prorektorky označil za bizarní: „Sebediskreditace Karlovy univerzity.“
Sebediskreditace Karlovy univerzity, naprosto bizarní krok.
— Hayekova opice (@whatiswrong333) December 13, 2024
Další uživatelé na sociálních sítích označují nabytí nových funkcí Věry Jourové za „trafiku“. Tedy že bývalá eurokomisařka získala funkce jako odměnu za své předchozí působení, a to spíše díky politickým nebo osobním kontaktům než na základě odbornosti, zkušeností nebo férového výběrového řízení. Většinou je tento výraz používán pejorativně.
Trafika
— Patrik Obrusnik (@ObrusnikPatrik) December 13, 2024
„Trafika jako odměna za kolaboraci,“ napsala jedna z uživatelek.
Trafika ako odmena za kolaboraciu.
— Janina (@JaninaO_a) December 13, 2024
Uživatel Martin Gust poukázal na podobnost Věry Jourové a europoslankyně Danuše Nerudové, která byla v letech 2018 až 2022 rektorkou Mendelovy univerzity v Brně a také měla ambice stát se eurokomisařkou.
Druhá Danuše. ??
— Martin Gust (@martingust38) December 13, 2024
„Jestli bude tak fundovaná jako Nerudová, tak to bude konec,“ souhlasila na facebooku Dáša Uhrová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová