„Smažák za 170, guláš za dvě stovky? To si dělají srandu?!“ Český Krumlov bojuje po covidové ráně. Asiaty vystřídali Češi

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

02.08.2021 19:40 | Reportáž

Češi, občas Slováci, Němci nebo Rakušané. Tak vypadá letošní turistická sezona v Českém Krumlově. Turisté z asijských zemí oproti minulým letům z ulic téměř vymizeli. Stejně tak ve městě téměř vymizeli lidé s rouškami. Často si je nenasazují ani v obchodech. Čechy lákají „volnější“ uličky města, ceny jídla už jim tak velkou radost nepůsobí. „Smažák za 170 korun, guláš za dvě stovky, králík na smetaně skoro za tři?!“ žasl turista.

„Smažák za 170, guláš za dvě stovky? To si dělají srandu?!“ Český Krumlov bojuje po covidové ráně. Asiaty vystřídali Češi
Foto: David Hora
Popisek: V ulicích Českého Krumlova

Jako kdyby žádný covid ani neexistoval. Tak si musejí připadat turisté, kteří zavítají do Českého Krumlova. Člověka s rouškou, nebo dokonce s respirátorem tady totiž potkáte jen výjimečně, a to i v řadě obchodů. Skutečně velký rozdíl oproti předešlým letům, kdy velká část turistů, především z asijských zemí, kteří teď ale v Krumlově k vidění téměř nejsou, nosila roušky i venku. A to nebyla žádná epidemie. Nyní mají i někteří prodavači ochranu úst tak říkajíc „na půl žerdi“.

„Beru to tak, že je to každého zodpovědnost. Já sama jsem očkovaná, a těžko budu někoho nutit nebo ho vykazovat ven z obchodu,“ říká prodavačka v jednom z obchůdků nedaleko centra, jež patřila k těm, kteří si roušku hned po našem příchodu nasadili. Hlavně mladší „personál“ to ale často příliš neřešil.

„Městská policie nenošení roušek řeší většinou na oznámení, nejčastěji z obchodních center. Poté to předává správním orgánům, tedy přestupkové komisi,“ uvedla mluvčí Českého Krumlova Petra Nestávalová.

V ulicích Českého Krumlova. Foto: David Hora

Turisty z Asie nahradili Češi

Letošní rok je čekáním na zákazníka, především mimo víkendy. Tak mluví o současné turistické sezoně v Českém Krumlově místní lidé. V ulicích je nezvykle slyšet převážně čeština; turisty z asijských zemí, jak už jsme zmínili, téměř nepotkáte. Český Krumlov „zachraňují“ hlavně turisté z České republiky, v menší míře i ze Slovenska, Rakouska nebo Německa.

„K úbytku zahraniční klientely došlo především u turistů ze vzdálených trhů (Asie, Amerika…), kteří ovšem preferovali především krátkodobé pobyty v rámci skupinových zájezdů, které byly příčinou negativního dopadu masového turismu a příčinou úbytku ‚kvalitního‘ návštěvníka. Ten přijede na více dní, za lokální nabídkou, a čerpá více služeb. V tomto směru tedy měla pandemie koronaviru na cestovní ruch v Krumlově pozitivní dopad. Vrací se k nám kvalitní tuzemská klientela a klientela z blízkého příhraničí, zvýšila se průměrná délka pobytu, současný klient vyznává hodnoty jako individuální přístup a péče, kvalita služeb, lokálnost, relax, příroda, autenticita místa,“ uvedla Jitka Boháčová z destinačního managementu Český Krumlov region s tím, že na druhou stranu samozřejmě domácí klientela plně zahraniční klientelu nenahradila.

Turisty lákají volné uličky. Ceny už tolik ne…

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

4:44 Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

„U nás šílenství, tady pohoda,“ komentoval nám poloprázdné parkoviště před supermarketem v rakouském…