Ústecký spolek před pár dny vyhlásil veřejnou sbírku na pamětní desku pro ústeckého hrdinu Petra Fridricha. Sedmadvacetiletý mladík se 21. srpna 1968 postavil projíždějícímu sovětskému tanku při vpádu vojsk Varšavské smlouvy. Jeho odvážné jednání se mu bohužel stalo osudným.
Muž tehdy za svůj čin zaplatil životem – svým zraněním podlehl následně v nemocnici. Nemá dodnes žádnou oficiální pamětní desku. To spolek vnímá jako chybu. „Víc než padesát let po této tragické události se nedočkal ani malého ocenění v podobě pietního místa. Napravíme to. Protože se jednalo o první oběť okupace a o skutečně inspirativní čin, tak je skoro naší povinností, abychom si připomněli tuto oběť alespoň pamětní deskou,“ uvedl Zbyněk Novák, starosta sdružení.
Srdceryvný příběh
Peníze z veřejné sbírky budou použity na výrobu pamětní desky, která se objeví v ústecké čtvrti Staré Předlice na budově motorestu, kde se událost stala. Vlastník budovy s umístěním již souhlasil. K pietnímu aktu dojde letos na výročí okupace 21. srpna.
Na vyhlášení sbírky zareagovala pozůstalá Petrova sestra. Poslala organizátorům děkovný dopis, v němž popsala, co si z osudného dne pamatuje: „Péťa byl můj starší bratr. V den jeho smrti byl u nás na návštěvě a pospíchal na rande. V noci se to stalo. Druhý den jsem šla do nemocnice zeptat se na jeho zdraví. Tam mi řekli, že zemřel,“ vybavuje si tehdejší den.
„Nejhorší pro mne bylo, když jsem musela říct svým rodičům, že je Péťa mrtvý. Byla to hrozná doba. Je to přes padesát let a stále na něj moc vzpomínám. Moc jsme ho všichni milovali,“ pokračuje list Boženy Burešové, která nepřímo slibuje osobní účast v srpnu v Předlicích: „Děkuji vašemu spolku za to, že se zasazujete o to, aby měl můj bratr pietní místo. Pokud budu zdráva, chci být u odhalení s celou svou rodinou. Je málo lidí, kteří by se pustili do tak náročné práce. Moc si toho vážím. Ještě jednou děkuji všem, jste úžasní.“
Veřejně publikovaný dopis pozůstalé sestry, která v něm letos v lednu děkuje za vyhášení sbírky pro památník jejímu bratrovi, který před padesáti lety už hezké rande neprožil...
Dárci se ozývají, příběhy ožívají
Počin podpořila ústecká TOP 09, jejíž někteří představitelé jsou zároveň aktivními členy spolku Společně Ústí nad Labem.
Podobu pietního místa by měli pomoci vytvořit studenti ústecké univerzity. „Pokud studenti udělají předlohu zdarma, přispěji 20 tisíc korun,“ napsal ke zprávě Antonín Pokorný z Nové vsi v Horách. Následně vysvětlil, proč se tak rozhodl: „Váže mě k tomu i osobní zážitek. V Košicích na nádraží zastřelili okupanti československého vojáka. Je to i za něj.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš