„Ministerstvo nemá oporu pro omezování tohoto typu provozoven v tzv. pandemickém zákoně, nejde-li o technická opatření, jako je například používání dezinfekce či rozmístění míst k sezení. Jejich činnost by ministerstvo mohlo omezit jen podle zákona o ochraně veřejného zdraví, nicméně to jen vůči osobám podezřelým z nákazy,“ uvedl soudce NSS Petr Mikeš.
Podle něj není možné, aby byl každý považován za podezřelého z nákazy.
Rovněž se ohradil proti tomu, aby cílem opatření bylo lidi nepřímo donutit k očkování, čímž ministerstvo v procesu argumentovalo. Podle soudce by tak mimořádné opatření činilo z dobrovolného očkování de facto povinné.
Soud dal ministerstvu na nápravu stavu lhůtu sedm dní. Důvodem byla akutnost epidemické situace.
Jeho rozsudek vyvolal značný rozruch. Server Seznam Zprávy přinesl svědectví z Poslanecké sněmovny, kde byl ministr Vlastimil Válek viditelně zaskočen.
Redaktoři Seznam Zpráv se ocitli u situace, kdy se Válek sháněl po náměstkovi pro legislativu Radku Policarovi. „Ať přijede hned nebo nemusí jezdit vůbec,“ zaznělo prý z úst ministra.
Rozhodnutí soudu samozřejmě vyvolalo rozličné reakce i mezi občany a komentátory. Zatímco novinář Tomáš Jirsa poznamenal, že stát, který po občanech vymáhá zákony klidně násilím, sám předvádí sérii rozhodnutí, která jsou v rozporu s vlastními zákony, parlamentní zpravodaj MF DNES Josef Kopecký se divil.
„A teď, jak to mnohde v reálu funguje. Když jsem šel naposledy na oběd či večeři do restaurace, nikdo žádné potvrzení nechtěl. A když jsem sám nabízel mobil s Tečkou, dívali se na mě dost útrpně,“ dodal novinář.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav