Hejtman Libereckého kraje Martin Půta bezprostředně po vyhlášení nepravomocného rozsudku několikrát zopakoval, že rezignovat nehodlá. Svůj postoj odůvodnil dlouhodobým přesvědčením, že neexistují důkazy, které by jeho trestní stíhání ospravedlňovaly.
„Potvrzuji to své prvotní rozhodnutí z 18. listopadu 2014, protože pro mě se situace nijak nemění. Od první chvíle jsem přesvědčený o tom, že ani v tom obvinění, potom ani v té obžalobě, ani v tom trestním spisu nejsou žádné důkazy, které by měly vůbec vést k tomu, aby jakékoli trestní stíhání mělo být zahájeno. V té věci se cítím být nevinný a jsem rád, že pan soudce ve středu řekl nahlas, že v té hlavní větvi, v té kauze, jsem konal ve prospěch Libereckého kraje a Regionální rady,“ řekl úvodem v pořadu Interview ČT24.
Půta: Kritiku vnímám, ale odstoupit nehodlám
Martin Půta přiznává, že se setkává s názory, podle nichž by měl po nepravomocném rozsudku rezignovat. Podle něj však tyto hlasy nepocházejí od lidí, kteří by s ním celou kauzu dlouhodobě sledovali a chápali její souvislosti.
„Jsou lidé, kteří mi to píší, ale to nejsou lidé z mého blízkého okolí nebo lidé, kteří těch posledních deset a půl roku, co kauza trvá, to se mnou prožívají nebo prožívali.“
Připomněl své rozhodnutí z roku 2014, kdy po obvinění odstoupil z funkce předsedy hnutí STAN a stáhl se do regionální politiky. Očekával tehdy, že se situace rychle vyjasní, což se však nenaplnilo. „Já jsem se rozhodl před deseti a půl lety, že odstoupím tehdy z pozice předsedy hnutí STAN. Stáhl jsem se do regionální politiky a musím říct otevřeně, že jsem trošku naivně čekal na začátku, že se to nedorozumění nějak vysvětlí a že soud bude rychlý. Kdyby mi někdo řekl, že to bude trvat deset dlouhých let, tak bych mu rozhodně nevěřil,“ pokračoval.
V České televizi byla Martinu Půtovi připomenuta slova Andreje Babiše, který v minulosti v reakci na svou kauzu Čapí hnízdo prohlásil, že nikdy neodstoupí. Když byl Půta dotázán, zda je jeho situace podobná, odmítl jakékoli srovnání a zdůraznil, že se k hodnocení jiných politických kauz staví zdrženlivě. „Já to srovnávat nechci. Musím říct, že velice opatrně přistupuji k hodnocení jakýchkoliv kauz a problémů jiných politiků. Nedělám to. Myslím, že by to neměl dělat ani nikdo jiný, protože nikdo neví, jak ty věci reálně byly. Málokdo má opravdu dostatek informací podle informací v médiích. Chápu, že lidé to porovnávají. Dovedu si představit, že to je pro celou řadu lidí srovnání, které baví, které dává smysl, ale já v tom velký smysl nevidím. Deset a půl roku postupuji konzistentně a jsem připravený tak postupovat do té doby, než odvolací soud rozhodne o mé nevině,“ zopakoval.
Schvalujete řezy ve financování mezinárodní pomoci, které v USA provádí Trump a Musk?Anketa
Připouští, že jeho kauza může být problémem pro starosty v Libereckém kraji. Zároveň ale zdůrazňuje, že presumpce neviny je základním právním principem, který by měl platit pro každého včetně politiků. „Ctít presumpci neviny je lidské právo. Je to součástí Listiny základních práv a svobod a platí pro každého člověka v této zemi. Musím říct, že konstrukt presumpce viny u politiků, alespoň pro mě osobně – nikomu to nevnucuji – narazil na několik mediálně známých kauz v minulosti. Nebudu do toho vůbec přidávat tu svoji. Ale myslím, že ty kauzy jsou obecně známé,“ řekl hejtman Půta.
Zastupitelský klub SLK za Půtou stojí a ani při jednání vedení STAN nikdo nenavrhl Půtovu rezignaci. Situace je podle Spolu vážná.
Soud konstatoval, že Martin Půta byl „jak na provázku“ pracovníka Metrostavu Jana Petráně. Půta však tento závěr odmítá a tvrdí, že se jedná o subjektivní interpretaci důkazů. „Myslím, že je to trochu aktivistický výklad toho, co si pan soudce přečetl v důkazech, které byly u toho trestního spisu.“
Zároveň popřel, že by měl úzké vazby na Metrostav a pravidelně se účastnil společenských akcí pořádaných touto firmou. „Třeba jsem si včera vyslechl, že jsem chodil běžně na společenská setkání organizovaná Metrostavem. To musím říct otevřeně, že je čistá nepravda.“
Firma Metrostav hraje klíčovou roli v jeho kauze. Obžaloba tvrdí, že měl jako hejtman přijmout úplatek právě v souvislosti s projektem financovaným Metrostavem.
Liberecký hejtman Martin Půta čelí dlouholetému soudnímu procesu v korupční kauze spojené s rekonstrukcí kostela svaté Máří Magdalény v Liberci. Podle obžaloby měl v roce 2013 přijmout úplatek ve výši 830 tisíc korun výměnou za zajištění změny financování projektu z evropských dotací.
Soud za prokázanou považuje částku 30 tisíc korun, kterou měl obdržet formou protislužby. V únoru 2025 byl Půta nepravomocně odsouzen k ročnímu podmíněnému trestu a k pokutě 50 tisíc korun. Hejtman se proti tomuto rozsudku okamžitě odvolal a nadále trvá na své nevině. Soudní proces tak stále není u konce a bude pokračovat u odvolací instance.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská