Moderátor v úvodu setkání asi pěti set lidí uvedl: „V noci v srpnu 1968 nás přepadla vojska Varšavské smlouvy. V roce 1969 lidé vyšli do ulic a byli rozehnáni, mnozí byli zraněni, a byli dokonce mrtví. Za tím ale stály naše pořádkové síly a Lidové milice. Třetí výročí je nadějnější – 1988, kdy se na Václavském náměstí poprvé po mnoha letech sešly tisíce lidí, aby protestovaly proti komunistické totalitě,“ vypočítával hlasitě. „Toto setkání jsme po krátkém váhání nazvali ‚Tady není Rusko‘. Je to jeden ze sloganů, který zazníval v minulých demonstracích, když jsme se tady scházeli, a který zazníval i v jiných městech. Tím sloganem se chce říci, že hrozba ze strany Kremlu nezmizela. Že sice okupace jako taková už dávno skončila, ale že vliv z této strany je v naší zemi uplatňován dál, i když jinými prostředky. My chceme dát najevo, že si to nedáme líbit.“
Podporujme protiputinovské aktivity a demokratické opoziční síly v Rusku!
„Máme veliké sympatie k tomu dobrému a nejlepšímu z ruské kultury. Máme veliké sympatie k demokratickému hnutí, které se právě teď v Rusku zase vzmáhá. A naše sympatie jsou také k Moskvě s těmi, se kterými jsme spojeni bojem za naši společnou svobodu,“ uvedl moderátor a jako prvního hosta pozval na improvizované pódium bývalého novináře a europoslance Jaromíra Štětinu, který má podle slov spíkra k Plzni vztah, protože zde dostal Cenu 1. června.
Hosta přivítal bouřlivý potlesk. „Tenkrát v roce 1968 a v roce 1969 byl Sovětský svaz velkým mezinárodním bezpečnostním rizikem. Dnes, po jednapadesáti letech, se stalo Rusko bezpečnostním rizikem znovu. Nic se nezměnilo. Rusko pořád pokračuje ve šlépějích svých předchůdců, pokračuje ve své imperiální politice. Objevilo nové doktríny, nové postupy a nové zbraně. Tím mám na mysli především doktrínu generála Gerasimova. Ten byl v roce 2014, když ruská armáda okupovala Krym, náčelníkem generálního štábu armády Ruské federace. A ta doktrína se dá vyjádřit jednoduchou větou. On totiž řekl, že vhodně použité slovo je víc než raketové systémy nebo tanky. Kreml tuto doktrínu zavádí do praxe. Podle generála Gerasimova a Federální služby bezpečnosti Ruské federace, což je následnice KGB, znamená vhodně použitá lež strašnou zbraň. A tou se snaží dostat Evropu a nás na lopatky.“
„Máme tady celou řadu sil, především naše komunisty, našeho pana prezidenta, který kolaboruje s Ruskou federací, a máme tu spoustu protivníků. Nesmíme dopustit, aby nás Rusko dostalo na kolena. Chtěl bych připomenout jednu takovou moudrost pana prezidenta Václava Havla. Já jsem mu dělal takového soukromého poradce přes Rusko a Ukrajinu. Občas mi telefonoval a jednou, pamatuji si to jako dnes, mi říkal: „My se nesmíme bát Ruska. My se musíme bít o Rusko.“ A proto je potřeba podporovat demokratické síly; a Rusko ještě není zlomené. Věším tomu, že nejen Moskvané v sobě dokáží najít sílu, aby se postavili autokratickému režimu, který přerůstá v režim diktátorský. Tady není Rusko!“ Tím Štětina ukončil svůj krátký projev.
Europoslanec Jaromír Štětina v Plzni. Foto: Václav Fiala
Evropa zažívá ruskou agresi, jen někteří státníci to nepochopili
Další řečník – dle moderátora ze země, která ruskou invazi právě prožívá – byl počítačový expert a demokratický aktivista původem z Ukrajiny Stanislav Ivasjuk: „Evropa dnes prožívá těžké časy, nejen Ukrajina. Celá Evropa prožívá ruskou agresi. Ukrajina je extrémní příklad. Bohužel Rusko tady v Evropě vede velmi silnou informační válku s velmi velkým rozpočtem a množstvím svých agentů. Protože tato země není schopná vést dobře svou ekonomiku, rozhodla se rozpoutat sadu menších válek, a tím odůvodnit špatný stav své ekonomiky svým občanů a také, aby destabilizovala celou Evropu. Aby klasickým vydíráním přinutila různé země stát na straně ruské vlády při legalizaci peněz ukradených ruskému národu. Rusko chce prosadit plynové a ropné projekty, které mohou dostat Evropu do ještě větší závislosti na Ruské federaci a její bolševické politice,“ tepal Kreml ukrajinský aktivista.
„Nejlepší způsob Ruska, jak prosazovat svoji politiku v EU, je oslabení nebo podle možnosti dokonce rozdělení Unie. Rusko používá metodu dobývání cizích zemí, která podle bývalého ruského agenta, který utekl na Západ, vypadá takto: První dedemokratizace, druhá destabilizace, třetí krize a čtvrtou, tu vy také znáte, normalizace. Ta začala utečeneckou krizí bombardováním Sýrie, společné politiky Putina a Erdogana ve směrování toku uprchlíků do Evropy. Demoralizaci v Čechách a nedůvěře v EU pomáhá politická pozice některých klíčových politiků v čele státu. S hesly z volebních kampaní – Mír a bezpečnost pro obyvatele EU. Promiňte, vy tady vidíte nějakou válku? Je to KSČM!“ uvedl na konkrétním případě Ukrajinec.
A dále opovržlivě glosoval: „Politika EU, hledání porozumění, ne konfrontace. Já také tady nevidím žádné konfrontace. Nechceme být provincií EU, chceme bránit suverenitu České republiky – to je SPD. Havířov bez migrantů – ČSSD! Česko ochráníme! – ANO. Promiňte, od čeho?“ kritizoval tuzemskou politickou scénu host.
Západní zaprodanci! Voní jim ruské peníze!
Češi letos podle Ivasjuka zažívají zvýšení daní a různých poplatků i spotřebitelských cen. „Přítomnost řepky téměř všude v Čechách je prý politikou EU. Žijeme v době destabilizace – indikátory světového trhu ukazují na blízkou novou krizi. Vidíme úspěšnou práci Ruska korumpovat vedení klíčových evropských států, jako je Itálie, Rakousko, Německo, Francie, Maďarsko a Česko. Každý den přináší další nové smutné zprávy. Tak třeba německý bývalý politik Schröder začal pracovat v Gazpromu. Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel v roce 2007, už dnes pracuje v Lukoilu a rakouský kancléř Kern v roce 2016 a 2017 také. Zaznamenali jsme korupční skandál s Hansem-Christianem Strachem, který způsobil předčasné volby v Rakousku. Vzpomeneme si dokonce na tanec Putina s rakouskou političkou,“ vypočítával ukrajinský aktivista. „Mluví se o sponzorování jejich volebních kampaní z Ruska. Dokonce Merkelová je dnes advokátem Nord Streamu. Před dvěma měsíci prosadilo Rusko svůj návrat do Rady Evropy. Krize by začala, pokud Česko vystoupí z NATO. Budou tu opět ruské tanky!“ pohrozil přítomným Ukrajinec.
Diktatura je podle zahraničního hosta plzeňského mítinku krátkodobě vždy silnější než demokracie. „Demokracie má spoustu slabých míst a sama svou obranu omezuje tím, že odpůrcům nebrání šířit lži. Síla demokracie je v tom kontrolovat své politiky. Politici jsou vybíráni pasivně, ale jsou kontrolováni aktivními lidmi. Proto vzkaz Ukrajinců Čechům je: buďte aktivní při ochraně svých názorů. Pamatujte si – jakmile se vzdáte, stanete se stádem ovcí v rukou politiků řezníků, kteří vás mohou kdykoliv prodat ve prospěch svých vlastních zájmů. Nedopusťte, abyste se stali klobásou na stole politiků,“ již freneticky křičel Ukrajinec. „Nejste jejich majetkem!“
Odměnou mu byl dlouhotrvající potlesk
Mladík Robert Netuka, řečený Tukan, se přítomným pochlubil: „Byl jsem na turistickém výletě, který organizujeme v rámci mojí práce pro děti uprchlíků a imigrantů. Jedna holčička mi říkala, že se bojí, aby Putin nepřišel do vesnice na Ukrajině, kde bydlí její babička. Bylo by pro ni těžké, protože nemá peníze, utéci.“ Pokračoval na téma rusko-ukrajinských vztahů, několikaminutové představení bylo plné vulgárních slov.
„Nebojte se, Zemana sem nepozvu, naopak sem pozvu jednoho z těch, kdo podpořili ústavní žalobu na Miloše Zemana,“ uvedl dalšího hosta moderátor. „Senátora Zdeňka Papouška!“ Ten se za potlesku přítomných ujal slova a zavzpomínal na osmašedesátý a pak uvedl ke komunistům: „Ať už mohli jakkoliv vystřízlivět ze své hlouposti, nikdy se své komunistické úchylky zcela nezbaví. Komunističtí političtí obrozenci zklamali. Když sovětská vojska odtáhla pryč, říkali jsme si, že nedopustíme, aby se znovu opakoval 21. srpen 1968. Václav Havel prohlásil, že mělo-li by k něčemu podobnému dojít, budeme se bránit. Dával jsem mu za pravdu. Avšak 21. srpen je tu znovu, a my se nebráníme. Kremelská uzurpátorská ideologie, která sem v osmašedesátém přivedla tanky, je zde znovu. Neproměněná, stejně agresivní, zákeřná a lživá. A my se jí dáváme napospas. Nepřivádí do naší země sice železné maringotky, ale zbraně daleko záludnější a účinnější. Jsou to zbraně na ovládnutí našeho myšlení. Manipulace, dezinformace, fake news, trolling, provokace, hybridní válka. Jsme znovu okupováni. A ten, který okupanty do naší země zve, vítá je a nechává je zde se zabydlet, se jmenuje Miloš Zeman. Prezident naší země!“
„Fuj, hajzl!“ Znělo plzeňským náměstím na adresu prezidenta a nechybělo ohlušující pískání. „Jeho nahrávání proruským mocenským zájmům je zřejmé, očividné a nechutné. Je dlouhodobé a soustavné.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala