Džamila Stehlíková napsala o Le Penové. Jiní jsou ze zásahu do voleb v šoku

31.03.2025 20:59 | Monitoring

Francouzská politička Marine Le Penová byla odsouzena za zpronevěru unijních fondů a nesmí kandidovat v příštích prezidentských volbách. Předseda Motoristů Petr Macinka to označil nejen za absurdní a nespravedlivý krok, ale také za varování pro všechny, kteří chtějí hájit suverenitu a práva občanů proti diktátu elit. V dalších politických reakcích zaznívají ostrá slova o politickém procesu, zneužití justice a potlačování demokratické soutěže.

Džamila Stehlíková napsala o Le Penové. Jiní jsou ze zásahu do voleb v šoku
Foto: Reprofoto: France24
Popisek: Marine Le Penová

Francouzská politička Marine Le Penová byla odsouzena za zpronevěru finančních prostředků Evropského parlamentu. Soud jí uložil trest čtyř let odnětí svobody, z toho dva roky nepodmíněně, pokutu ve výši 100 000 eur a pětiletý zákaz výkonu veřejných funkcí. Tím jí prakticky znemožnil kandidovat v prezidentských volbách plánovaných na rok 2027.

Marine Le Penová v posledních prezidentských volbách postoupila až do druhého kola, kde podlehla Emmanuelu Macronovi. Tentokrát měla být podle průzkumů jednou z hlavních favoritek.

Kauza se týká období let 2004 až 2016, kdy měla Le Penová spolu s dalšími členy své strany Národní sdružení zneužít zhruba 2,9 milionu eur z fondů Evropského parlamentu. Peníze určené na platy parlamentních asistentů měly být využity k financování stranických aktivit ve Francii. Spolu s Le Penovou bylo odsouzeno dalších osm europoslanců a dvanáct asistentů.

„Hnutí, které zastupuji, volilo jedenáct milionů lidí. Po rozhodnutí potenciálně miliony Francouzů uvidí, jak jsou zbaveni svého kandidáta ve volbách,“ prohlásila Le Penová před pondělním rozsudkem podle informací Deutsche Welle. Le Penová obvinění dlouhodobě odmítá a tvrdí, že se jedná o politicky motivovaný proces, jehož cílem je vyřadit ji z veřejného života. Proti rozsudku se hodlá odvolat.

Rozsudek nad Marine Le Penovou vyvolal na sociálních sítích odezvu i mezi některými politiky, kteří dlouhodobě kritizují vliv unijních institucí a zasazují se o posílení národní suverenity.

Předseda strany Motoristé sobě Petr Macinka zaslal francouzské političce otevřený dopis, v němž vyjádřil podporu a ostrou kritiku postupu francouzských úřadů. „V naší části Evropy máme smutnou historickou zkušenost s tím, jak mocenské elity zneužívaly prokurátory a soudy k umlčení svých odpůrců. Mysleli jsme si, že tyto časy jsou dávno za námi, a přesto dnes vidíme, že se k podobným praktikám neváhá uchýlit ani francouzská nomenklatura,“ uvedl.

Dnešní rozsudek označil za „absurdní a nespravedlivý“ vůči Marine Le Penové. Má podle něj sloužit i jako varování pro všechny, kteří chtějí hájit suverenitu a práva občanů proti diktátu elit. „Stejně jako miliony patriotů po celé Evropě stojíme i my pevně za vámi a věříme, že pravda, spravedlnost a Rassemblement National nakonec ve Francii zvítězí. Nenechte se zastrašit,“ napsal Macinka francouzské političce.

 

 

František Matějka, bývalý předseda Strany nezávislosti ČR ostře kritizoval způsob, jakým o případu informují česká média. Ta podle něj vyznívají ve stylu, že jde o „konec nejnebezpečnější ženy Evropy“. Matějka k tomu dodává, že za skutečně nejnebezpečnější osobu Evropy považuje předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou.

 

 

Ve svých dalších vyjádřeních se zamýšlí nad tím, že rozhodnutí soudů o zákazu kandidatury do nejvyšších politických funkcí v členských státech EU se v posledních letech překvapivě často týkají právě těch politických subjektů a kandidátů, kteří otevřeně kritizují Evropskou unii a zároveň mají rostoucí podporu veřejnosti. 

„Doba, kdy obhajoba byla součástí obžaloby v politických procesech, tvářících se jako kriminální zločin a vydávaných před veřejností jako ohrožení světlých budovatelských zítřků, je zpět,“ varuje Matějka. A dodává: „Takhle to ale nevyhrajete, soudruzi z Bruselu. Takhle nakonec akorát tak vytočíte ještě víc lidí. Sype se vám to pod rukama. Volnou parafrází kultovních slov mistra Kodeta z Pelíšků dávám eurobolševikovi jedno, maximálně dvě volební období.“

 

Italský vicepremiér a lídr Ligy Matteo Salvini považuje rozsudek pařížského soudu nad Marine Le Penovou za „vyhlášení války ze strany Bruselu“. Jedná se podle něj o snahu vyloučit Marine Le Penovou z politického života jen proto, že si ji lidé ve volbách vybrali: „Ti, kteří se bojí rozsudku voličů, jsou často uklidňováni rozsudkem soudů. V Paříži odsoudili Marine Le Penovou a nyní ji chtějí vyloučit z politiky,“ uvedl a zdůraznil, že rozsudek je vyhlášením války ze strany Bruselu, a to v době, kdy válečnické choutky šéfky Evropské komise von der Leyenové a francouzského prezidenta Macrona nahánějí strach.

„Nenecháme se zastrašit, nezastavíme se: plnou parou vpřed, přítelkyně!“ dodal italský vicepremiér.

 

S Národním sdružením, v jehož čele Marine Le Penová byla od roku 2022, je Salviniho Liga, stejně jako například ANO či Motoristé, v jedné evropské straně Patrioti pro Evropu.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš kritizoval zejména zákaz kandidatury Le Penové. „Nekomentuji rozhodnutí soudů, natož těch francouzských, ale myslím si, že o úspěchu či neúspěchu jakéhokoliv politika by měli rozhodovat lidé ve volbách. Marine Le Penové ta možnost ale byla upřena,“ sdělil agentuře ČTK.

Nizozemský politik Geert Wilders vyjádřil šok nad tím, jak přísný verdikt Le Penovou postihl. „Podporuji ji a věřím, že uspěje při odvolání a stane se prezidentkou Francie,“ uvedl.

 

 

Kriticky se vyjádřil i předseda španělské strany Vox Santiago Abascal: „Nepodaří se jim umlčet hlas francouzského lidu.“

 

Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková na sociálních sítích upozornila na to, že někteří známí politici unikají odpovědnosti, přestože mají závažné vazby na autoritářské režimy. „Marine Le Penová byla shledána vinnou ze zpronevěry fondů Evropského parlamentu vy výši tří mil. eur. Nebude se moci zúčastnit francouzských prezidentských voleb. Proto západní politici, co jsou na prachy, třeba Schröder či Trump, raději se nechávají uplácet Putinem. Nic nehrozí,“ poukázala na amerického prezidenta Donalda Trumpa či bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera.

 

 

Rozsudek nad Marine Le Penovou zkritizoval také senátor Zdeněk Hraba (ODS), který varuje před nebezpečným precedentem, jenž může ohrozit samotné základy demokratického systému. „Trestat politika zákazem kandidatury ve volbách je naprosto šílený krok v demokratické společnosti. Krok, který otevírá cestu k mnohem více nebezpečným situacím, než se na první pohled může zdát. Řekněme si opět na rovinu: pokud s politikem nesouhlasíte, nejlepší je mu nedat svůj hlas – ne se postarat o to, aby nemohl kandidovat. To je popřením samotného principu demokracie,“ uvedl člen horní parlamentní komory.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Filip Turek byl položen dotaz

nedůvěra EK

Nestálo by už za to, pokusit se napříč parlamentem najít dost hlasů pro vyslovení nedůvěry EK, popř. pro její odvolání - po tom co předvádí von Layenová i Kallasová.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 12


Osobnost měsíce

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

18:18 Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

Až neuvěřitelný případ se právě probírá v Německu, kde africký migrant ubodal dozorce v uprchlické u…