Čím dál častější boje a dělostřelecká palba na ukrajinském území donutily evropské politiky jednat. V pondělí se má německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande sejít s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Cílem jednání je „vytvořit strategii, která povede k utišení bojů“. Shodou okolností jednání připadlo na ukrajinský Den nezávislosti „a napětí mezi Moskvou a Kyjevem tak vzroste“.
Odborníci se shodují na tom, že USA velmi pravděpodobně přehodnotí svůj dosavadní přístup ke krizi a možná bude nucena poskytnout Kyjevu pokročilou vojenskou podporu a radarové systémy. Ariel Cohen, člen think tanku Atlantic Council, je pevně přesvědčen, že Rusko plánuje útok. „Ofenzíva se blíží,“ říká Cohen.
„Zcela očividně nehodlají Rusové dostát druhé minské dohodě a nyní zkoušejí, jakou reakci vyvolá jejich postup na Ukrajině a na Západě,“ tvrdí Cohen. Existují však i důkazy o tom, že dohodu porušuje i ukrajinská strana; odborníci Pentagonu ale viní hlavně proruské separatisty.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: spa