„Takové dávat do detence!“ Co chce Prague Pride učit děti? Sexuolog bouchl do stolu

23.07.2023 7:55 | Analýza

Pořadatelé letošního ročníku LGBT+ festivalu Prague Pride se netají tím, že „chtějí měnit svět“. Jakým směrem? Napovědět vám může program akcí, které budou probíhat od 7. do 13. srpna a jehož vrcholem bude duhový průvod skrze Prahu. Na festivalu, jemuž hlavní město přikleplo stovky tisíc, zájemce poučí, jak „naplánovat duhovou rodinu“, jak s dětmi hovořit o sexu a genderové a sexuální identitě, kdy a jak hlásit „hejty“ ze sociálních sítí na policii. Bude se debatovat o tom, jak dostat LGBTQ+ tematiku do škol. Vítáni jsou mnohdy i děti a náctiletí. Sexuolog Jaroslav Zvěřina přitom v komentáři pro ParlametníListy.cz varuje, že na témata týkající se sexuality může být v tomto věku „skutečně brzo“.

„Takové dávat do detence!“ Co chce Prague Pride učit děti? Sexuolog bouchl do stolu
Foto: Vít Hassan
Popisek: Duhový průvod Prahou v rámci festivalu Prague Pride, který přibližuje život leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů

Stejně jako v předchozích letech se i letos v české metropoli uskuteční festival Prague Pride a během celého druhého srpnového týdne nabídne velké množství akcí s LGBT+ tématikou. Pokud byste si ovšem mysleli, že se festival omezí jen na podporu lidí s menšinovou sexuální orientací v Česku, mýlili byste se. Festival dle svých pořadatelů cílí na mnohem širší škálu toho, co je jeho cílem.

V programové koncepci letošního ročníků o sobě pořadatelé festivalu prohlašují, že se považují za hybatele a hybatelky společenské změny. „Reflektujeme existenci patriarchálního řádu, klimatického ohrožení světa i existenci systému společenských identit, které se paralelně překrývají a tím pádem generují znevýhodnění jednotlivců na více úrovních. Proti těmto jevům chceme ve veřejném prostoru bojovat péčí, vnímavostí a nízkoprahovostí. K našim hodnotám patří feminismus, inkluze, udržitelnost a bezbariérovost,“ jmenují s tím, že jsou „queer“, což je souhrnné označení pro každého, kdo není heterosexuál a nemá stejné pohlaví, s jakým se narodil, a připojují, že „chtějí změnit svět“.

Jakým směrem? To může napovědět program letošního ročníku LGBT+ festivalu Prague Pride.

Samotným vrcholem festivalu má být stejně jako v předchozích ročnících duhový pochod hrdosti, o němž organizátoři prohlašují, že jde již vlastně o jakousi „tradici“. „Pride je tradičnější, než si možná myslíte. Jeho tradice trvá již více než 50 let, od roku 1969, kdy do ulic New Yorku poprvé vyšli LGBT+ lidé hájit svá práva. Vyražte s námi v odkazu na naše předchůdce*kyně do ulic, abychom tak dali vědět, že chceme žít ve světě, ve kterém jsou hlavními hodnotami rovnost a respekt,“ uvádějí o duhové průvodu a neopomínají zmínit, že „třeba cestou zboří pár opresivních tradic a založí nějaké nové“.

„Některých tradic si třeba ani nevšimneme, a přesto nás provázejí celý život. Jaké tradice si chceme nechat a jaké chceme bořit?“ ptají se. Zdůrazňují, že jestli je někdo „tradiční“, pak LGBT+ lidi. „Život LGBT+ lidí vzniká v historii, kontextu a tradici. Patříme sem. Jsme tradiční. Tradice jsou lidmi vytvořené instituce, které vznikly za účelem zajištění funkčnosti určitých jevů v lidském životě. Bereme je jako přirozené, ale přirozenými se nám jeví díky tomu, že jsou transgenerační. Tradice vznikají – někdo je vymýšlí za nějakými účely. Proto je třeba tradice reflektovat a zjistit, jestli stále slouží svému účelu, nebo zda jde o relikt doby,“ míní.

„Tradičnost“ chtějí dát organizátoři najevo i tím, že nabádají účastníky letošního duhového pochodu hrdosti k tomu, aby si na sebe vzali folklórní a tradiční oděvy, které jsou dle nich v průvodu vítány.

Nejde přitom o pouhou náhodu – svou roli v tomto sehrál i evoluční biolog Jaroslav Flegr, který Česku během covidové pandemie prorokoval „mrazáky v ulicích a tisíce mrtvých“, právě Flegr totiž několik let před rozšířením koronaviru zkoumal i sexuální chování Čechů a dobral se k tomu, že má být v Česku až 6,7 % mužů homosexuální a bisexuální orientace. A mezi ženami – jejichž „nejatraktivnější“ sexuální hra je dle Flegra ta na vlastní znásilnění – neheterosexuálních až 11,5 % Češek. Navíc podle výsledků Flegrova výzkumu, představených pro Echo24.cz, homosexuální styk zkusilo až 12 % mužů, kteří se považují za heterosexuály, a až 22 % heterosexuálek.

„Podle studie doktora Flegra je v České republice více LGBT+ lidí než Moraváků. A teď – co je tradiční?” ptají se v narážce na tato zjištění pořadatelé Prague Pride, který není pouze o samotném pochodu, ale obsáhne toho mnohem víc.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Co přesně myslíte tou veřejnou službou?

Když budu déle jak půl roku bez práce, tvrdíte, že pak lidé budou muset nastoupit veřejnou službu. Nemyslíte, že to ale pro řadu nich může být nedůstojné, a že třeba řada z nich za to, že si nemůže najít práci ani nemůže? Netvrdím, že všichni, ale ono najít si slušnou práci není tak snadné a úřady p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pořadatelé letošního ročníku LGBT+ festivalu Prague Pride se netají tím, že „chtějí měnit svět“. , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusenowar , 23.07.2023 9:17:37
To já taky...LGBT mám plný zuby...

|  19 |  0

Další články z rubriky

Dubajské jahody? 220 korun za kelímek? Takto reagovala česká rodina s dětmi

20:25 Dubajské jahody? 220 korun za kelímek? Takto reagovala česká rodina s dětmi

Zelené pivo za 60 korun, pomlázka i za několik stovek, grilovací klobása XL za 130 a také dubajské j…